Jesion

Czwartek, 18 stycznia 2024 (15:20) Aktualizacja Piątek, 19 kwietnia 2024 (12:10)
Jesion (Fraxinus L.) to rodzaj drzewa należący do rodziny oliwkowatych. Występuje głównie w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Charakteryzuje się pięknym, gęstym liściastym koronowym oraz zróżnicowanymi właściwościami drewna, co sprawia, że jest ceniony zarówno w rolnictwie, leśnictwie, jak i w przemyśle drzewnym. Jest często sadzony jako drzewo ozdobne w parkach i ogrodach ze względu na swoje dekoracyjne liście, które zmieniają barwę na intensywne odcienie złota i czerwieni jesienią.
Jesion Rośliny i zwierzęta - najważniejsze informacje
Ponadstuletni jesion w Gdańsku /Bartosz Bańka/Agencja Wyborcza.pl /AW

Jesion - najważniejsze informacje

  • Rodzaj:

    jesion

  • Rodzina:

    oliwkowate

  • Rząd:

    jasnotowce

  • Gromada:

    rośliny naczyniowe

  • Królestwo:

    rośliny

Gdzie rosną jesiony?

Jesion to drzewo rosnące przede wszystkim w lasach w strefie umiarkowanej. Kilka jego gatunków występuje także w strefie międzyzwrotnikowej. 

W Polsce rośnie tylko jeden gatunek tego drzewa. Jest nim jesion wyniosły, który można spotkać na terenie całego kraju. Najlepiej czuje się w glebach mineralnych, żyznych o pH od 7 do 10. 

Jak wygląda drzewo jesion i jego liście?

Jesion dorasta do 50 m wysokości – jednak niektóre gatunki nie mają więcej niż kilkanaście metrów. U młodych drzewek kora jest gładka, natomiast u starszych podłużnie spękana i ciemnoszara.
  • Liście jesionu są nakrzyżległe, mogą być lancetowate lub jajowate. Liście występującego w Polsce jesionu wyniosłego mają do aż 35 cm długości, piłkowane krawędzie i są matowe.
  • Kwiaty jesionu w zależności od gatunku mogą być jedno lub obupłciowe. Ich kielich może mieć dzwonkowaty kształt lub być całkowicie zredukowany. Jesion wyniosły ma kwiaty w zebrane w wiechy.
  • Owoce jesionu mają postać walcowatego orzeszka ze skrzydełkiem znajdującymi się na jego końcu lub nasadzie. Zwisają z gałęzi w dużych pęczkach.

Najpopularniejsze odmiany drzewa jesionu

Jesion wyniosły rośnie na całym obszarze Polski do wysokości 800 m n.p.m. To długowieczne drzewo o cylindrycznej koronie ze smukłym i prostym pniem, które dożywa do 250 lat. Konary tego drzewa wznoszą się pod kątem ostrym. Jeden liść tego jesionu tworzy od 7 do 11 par mniejszych listków.

Jesion wąskolistny ma szeroko kolumnowy pokrój, dorasta do 20 m wysokości, a jego liście są najwęższe spośród wszystkich jesionów. Na jego jeden liść składa się od 9 do 13 malutkich listków. Naturalnie występuje w Europie Południowej, Środkowej, a nawet w Afryce Północnej.

Jesion pensylwański to średniej wielkości drzewo dorastające do 20 m. Bywa, że dziczeje, a wtedy samorzutnie rozsiewa się np. wzdłuż dróg, gdzie często jest sadzony. Ojczyzną tego jesionu jest Ameryka Północna.

Jesionom zagrażają niekorzystne warunki atmosferyczne, a zwłaszcza susze. Oprócz tego atakują je szkodniki – np. opiętki jesionowe, które wgryzają się w pień drzewa. Drzewa są narażone również na choroby grzybowe, które często wywołuje u nich grzyb z gatunku Hymenoscyphus fraxineus.

Jesion w ogrodzie. Jak pielęgnować drzewo? 

Uprawa tych drzew w ogrodzie nie wymaga wiele wysiłku. Wystarczy wybrać dla nich słoneczne stanowisko i posadzić je w żyznej, wilgotnej i dobrze napowietrzonej glebie. W czasie suszy i gdy poziom wód gruntowych jest szczególnie niski, jesiony należy regularnie podlewać, gdyż źle znoszą brak wody.

Ciekawostki o jesionie

  • Jesion był otaczany kultem przez starożytne ludy.
  • Jesion o najgrubszym pniu rośnie w Wetlinie? Ma on 615 cm obwodu.
  • Jesiony rosły na ziemi już 10 mln lat temu.
  • Pąki kwiatów jesionu są zazwyczaj pokryte łuskami, które chronią je przed czynnikami zewnętrznymi.
  • Górale sadzą jesiony przy swoich domach, aby chronić się przed wiatrem halnym.