Jamnik
Jamnik to charakterystyczna rasa psa pochodząca z Niemiec, znana ze swojego długiego ciała i krótkich nóg. Rasa ta była pierwotnie hodowana do polowania na borsuki i inne zwierzęta żyjące w norach. Jamniki występują w trzech odmianach sierści: krótkowłosej, długowłosej i szorstkowłosej, oraz w różnych kolorach. Są odważne, inteligentne i niezależne, co może sprawiać, że są czasami uparte. Jamniki są również lojalne i przywiązane do swoich właścicieli, ale wymagają odpowiedniego szkolenia i aktywności fizycznej.
Jamnik - najważniejsze informacje
Skąd pochodzą jamniki?
Pochodzenie tej rasy nie jest do końca znane, jednak wywodzi się ona prawdopodobnie ze średniowiecznych Niemiec. Jej niemiecka nazwa to dachshund, co tłumaczy się jako „borsuczy pies”. Jest związane z tym, że czworonogi te wykorzystywano niegdyś do wywabiania borsuków z ich nor.
Jamniki stały się popularne w Europie na przełomie XVI i XVII wieku. Wykorzystywano je także do zaganiania dzików i wszędzie tam, gdzie polowania na zwierzęta wymagały buszowania w trzcinie lub w chaszczach.
Czy jamniki są agresywne?
Jamniki to psy kochające zarówno ruch na świeżym powietrzu, jak i zabawę w domu. Nie można ograniczać ich aktywności i należy poświęcić odpowiednio dużo czasu na spacery z tymi czworonogami. Trzeba jednak zachowywać wtedy szczególną czujność.
Jamniki to psy mające świetny węch i silny instynkt łowiecki. To połączenie sprawia, że gdy tylko wyczują trop lub podczas zabawy na zewnątrz zobaczą gryzonia, prawdopodobnie bez opamiętania zaczną za nim pędzić.
Jamniki to bardzo towarzyskie psy. Potrzebują nieustannej uwagi opiekunów i uwielbiają być przez nich rozpieszczane. Bywają zaborcze i zazdrosne o swoich właścicieli. Źle znoszą dłuższe osamotnienie. Jamniki są przyjacielskie, a jednocześnie czujne i odważne. Na zaczepki innych czworonogów – nawet o wiele większych od siebie – mogą odpowiedzieć atakiem.
To głośno szczekające psy. Szczekają, aby alarmować o zagrożeniu.
Jak wygląda jamnik?
Psy tej rasy dzieli się ze względu na długość i rodzaj sierści. Pod tym względem wyróżnia się jamniki krótkowłose, długowłose i szorstkowłose.
Innym kryterium podziału jest waga i wielkość psa. Biorąc pod uwagę te czynniki, mówi się o jamnikach:
- standardowych – samce mają klatkę piersiową o obwodzie od 37 do 47 cm, a samice od 35 do 45 cm. Psy te ważą około 9 kg;
- miniaturowych – maksymalny obwód klatki piersiowej to 37 cm u psów i 35 cm u suk;
- króliczych – to najmniejsze psy tej rasy. Obwód klatki piersiowej samców wynosi do 32 cm, a samic do 30 cm.
Cechami wspólnymi jamników są muskularny i nieproporcjonalny w stosunku do reszty ciała tułów. To psy mające krótkie, proste kończyny przednie i tylne. Głowy jamników mają klinowaty kształt, a ich uszy są wiszące. Oczy tych psów są szeroko rozstawione, ciemne i przypominają migdały.
Umaszczenie i sierść jamników zależą od ich odmiany. I tak:
- jamniki krótkowłose mają krótką, twardą, lśniącą, gładko przylegającą sierść. Może być ona czarna lub czekoladowa podpalana, a także ruda merle, ciemno pręgowana na rudym tle oraz jednolicie ruda;
- jamniki szorstkowłose mają przylegającą, gęstą i twardą sierść oraz krzaczaste brwi. Włosy znajdujące się na kufie tworzą charakterystyczną brodę. Sierść jamników szorstkowłosych może być czarna podpalana i czekoladowa podpalana lub dzicza z podpalaniem;
- jamniki długowłose wyróżnia błyszcząca i długa sierść składająca się z włosów okrywowych i z podszerstka. Na kończynach tworzy ona „pióra”. Ogon u jamników długowłosych przypomina chorągiew ze względu na zwisające z niego długie włosy. Sierść u tych psów może mieć dowolny odcień rudego lub mieć kolor rudy z podpaleniami. Bywa też marmurkowa. Wtedy na ciemniejszym tle są widoczne małe, beżowe przebarwienia.
Ile żyją jamniki? Ciekawostki o tej rasie
Jamniki są znane ze swoich problemów z kręgosłupem – wynikają one ze specyficznej budowy ich ciała. W skrajnych sytuacjach mogą one prowadzić nawet do paraliżu psa lub spowodować u niego chorobę międzykręgową.
Najstarszy jamnik na świecie dożył sędziwego psiego wieku 21 lat. Jednak czworonogi te dożywają zwykle do 15. roku życia.
Jamniki mają charakterystyczny styl polowania. Potrafią nie tylko pędzić za zwierzyną, ale też szybko kopać w ziemi, aby dotrzeć do zwierzęcych nor.
Psy te mają długie, opadające uszy – taki ich kształt jest odpowiedzialny na zwiększone ryzyko infekcji narządu słuchu.
Jamniki mają skłonność do nadwagi, co dodatkowo szkodzi ich kręgosłupom.