Husky
Husky syberyjski to pies średniej wielkości, często mylony z rasą alaskan malamute. Porusza się bardzo lekko, płynnie i z gracją. W przeszłości doskonale spełniał się w roli psa zaprzęgowego. Dziś coraz częściej trafia do domów z dużym ogrodem jako przyjaciel rodziny. Na popularność husky wpływa z pewnością jego unikalny wygląd oraz przyjazne i łagodne usposobienie. Pies ten nie jest bowiem ani podejrzliwy wobec obcych, ani agresywny.
Husky - najważniejsze informacje
Husky zalicza się do grupy szpiców i psów w typie pierwotnym. Za spopularyzowanie rasy odpowiadają przedstawiciele ludów paleoazjatyckich, będący pionierami w hodowli psów zaprzęgowych. Z regionu Syberii psy trafiły od Kanady na początku XX wieku za sprawą rosyjskiego handlarza futrami.
Przyczyniło się to do rozpropagowania niepozornej rasy husky na kontynencie amerykańskim. Stamtąd psy dotarły również do Europy, gdzie zdobyły popularność wraz z rozwojem zimowych sportów zaprzęgowych.
Czy psy husky są agresywne i groźne?
Obecnie husky wykorzystuje się jako psy zaprzęgowe nie tylko w warunkach zimowych, ale również na drogach niepokrytych śniegiem. Pojedyncze psy lub ich zespoły napędzają np. lekkie wózki trójkołowe bądź hulajnogi. Biorą udział w zawodach lub przejazdach rekreacyjnych. Najlepiej sprawdzają się, ciągnąc lekki ładunek na dość dużą odległość. Poruszają się wówczas lekko, płynnie i z minimalnym wysiłkiem. Ze względu na łagodne usposobienie, przedstawiciele rasy husky pełnią często rolę oddanych towarzyszy człowieka.
Psy rasy husky nie wykazują agresji i w sytuacjach konfliktu niemal zawsze się wycofują. W stosunku do ludzi pozostają przyjazne i tolerancyjne.
Raczej nie sprawdzają się w funkcji stróża, bo nie wykazują dostatecznej podejrzliwości wobec obcych.
Nie należy jednak zapominać o łowczej naturze tych psów, która może wieźć je do polowania na inne zwierzęta domowe lub zwierzęta gospodarskie.
Jak wygląda pies husky?
Ciało psów rasy husky jest umiarkowanie zwarte i bardzo proporcjonalne, co zapewnia im odpowiednią odporność na trudne warunki. Osiągają wysokość od 50 do 60 cm i ważą od 15 do 28 kg.
- Głowa: czaszka średniej wielkości, lekko zaokrąglona na górze i zwężająca się od najszerszego miejsca w stronę oczu. Oczy o kształcie migdałowatym, szeroko rozstawione i nieco ukośnie osadzone, w kolorze brązowym lub niebieskim, z przenikliwym i nieco zawadiackim wyrazem.
- Tułów: grzbiet prosty i mocny, z linią grzbietu prostą od lędźwi do zadu. Klatka piersiowa głęboka i mocna, jednak nie przesadnie szeroka.
- Ogon: silnie owłosiony, przypomina kształtem lisią kitę lub okrągłą szczotkę, noszony nad grzbietem w sierpowatym zagięciu.
- Kończyny: mocne, silne, umięśnione, nie toporne. Łapy owalnego kształtu, średniej wielkości, zwarte. Opuszki twarde i mocno wysklepione.
- Okrywa włosowa: podwójna, średniej długości, z miękkim i gęstym podszyciem. Włosy okrywy wierzchniej są proste i dosyć gładko przylegające. Umaszczenie bardzo rozmaite. Może być czarne, szare, sobolowe, rude i białe. Dopuszcza się zarówno kolory jednolite, jak i mające wiele odcieni.
Jak odróżnić psa husky i malamuta?
Husky syberyjski i alaskan malamute to najbardziej znane psy zaprzęgowe. Ich bardzo zbliżona prezencja sprawia, że są ze sobą często mylone. Pierwszy z nich pochodzi z obszaru Syberii, ma krótszą i mniej sterczącą sierść i dorasta do wysokości 60 cm. Drugi — wywodzi się z Alaski i osiąga nieco większą wysokość, nawet do 65 cm. Uszy husky są średniej wielkości, bardziej trójkątne i osadzone dość wysoko, podczas gdy uszy malamuta mają bardziej zaokrąglony kształt i znajdują się bardziej po bokach głowy.