Emu

Czwartek, 18 stycznia 2024 (16:58) Aktualizacja Środa, 15 maja 2024 (09:58)
Emu (Dromaius novaehollandiae) to imponujący ptak, który jest ikoną australijskiego krajobrazu. Jest nielotem i drugim co do wielkości ptakiem na świecie, ustępując jedynie strusiowi. Emu wyróżnia się swoimi miękkimi, futrzastymi piórami i zdolnością do biegania z prędkością do 50 km/h.
Emu Rośliny i zwierzęta - najważniejsze informacje
Emu może biegać z prędkością nawet 50 km/h. /123RF/PICSEL

Emu - najważniejsze informacje

  • Rodzaj:

    Emu

  • Rodzina:

    kazuarowate

  • Rząd:

    kazuarowe

  • Gromada:

    ptaki

  • Typ:

    strunowce

  • Królestwo:

    zwierzęta

Gdzie żyje emu?

Emu jest drugim największym ptakiem na świecie. Zamieszkuje on znaczną część Australii. Przede wszystkim żyje na krzaczastych stepach tego kontynentu. 

Unika zaludnionych obszarów, a także gęstych i zwartych lasów. Przez australijskich farmerów ten gatunek jest uznawany za szkodnika, głównie ze względu na to, że żeruje na polach uprawnych i je niszczy.

Emu zostało introdukowane na Wyspę Kangura, a w latach 60. również na Maria Island, która znajduje się u wschodnich wybrzeży Tasmanii. Cała populacja została jednak zlikwidowana ze względu na bezpieczeństwo turystów odwiedzających ten obszar.

Tryb życia i zachowanie emu

Emu żyją w małych stadach. Są to zwierzęta wszystkożerne, co oznacza, że ich głównym pożywieniem są owoce i nasiona, jednak nie pogardzą także owadami. Nie jedzą jednak suchych traw oraz liści, nawet jeśli nie mają dostępu do innego pokarmu. Gromadzą tłuszcz, który zużywaj w sytuacji, gdy nie ma co jeść. W skrajnych przypadkach emu może stracić ponad połowę swojej masy ciała (z 45 do 20 kg). Mimo tego nadal jest aktywny. 

W grudniu i styczniu emu zaczynają tworzyć pary. Od kwietnia do czerwca samice składają od 9 do 20 jaj. Ze względu na ich wielkość robią to co 2-3 dni. W pierwszej fazie mają one zielononiebieski odcień, ale wraz z postępem inkubacji stają się coraz ciemniejsze. Po 56 dniach wykluwają się młode. Samce stają się wtedy agresywne i wyganiają samice z gniazd. 

To właśnie osobniki płci męskiej sprawują opiekę nad młodymi. Samice udają się w inne obszary w poszukiwaniu innych samców. Młode emu są samodzielne po około 5-7 miesiącach.

Jak wygląda emu?

Emu to bardzo duże ptaki, które mogą mieć nawet 2 m wysokości. Ich ciała są masywne, a upierzenie u samic i samców ma kolor brązowy. Każda z nóg jest wyposażona w trzy palce. Głowa emu ma ciemny niebieskoszary odcień. Ptak ten może ważyć nawet 55 kg. Ma zredukowane skrzydła o długości około 20 cm, które uniemożliwiają mu wniesienie się w powietrze.

Samice są nieco większe od samców. W gardle tych ptaków znajduje się worek będący częścią tchawicy. Wykorzystują go do komunikacji. W momencie, gdy jest on napompowany, emu może wydawać charakterystyczne dźwięki przypominające dudnienie. Potrafi także gwizdać, jednak w tak niskiej częstotliwości, że ludzkie ucho nie jest tego w stanie usłyszeć. 

Ciekawostki o emu

  • Emu to bardzo szybkie ptaki. Mogą osiągnąć prędkość wynoszącą nawet 50 km/h. 
  • Są to ptaki, które nieustannie wędrują. Świetnie pływają, a przed napastnikami bronią się poprzez uderzanie ich nogami.
  • Na wolności emu żyje od 5 do 10 lat. 
  • Małe emu tuż po wykluciu są bardzo aktywne. Mają brązowo-kremowe umaszczenie, które ułatwia im schowanie się przed zagrożeniem. Po około 3 miesiącach ich pióra zaczynają przypominać te, które występują u dorosłych osobników. 
  • Emu to zwierzęta o doskonałym wzroku oraz słuchu. Dzięki temu są w stanie szybko wykryć potencjalne zagrożenie. 
  • Wizerunek emu znajduje się na australijskiej monecie o nominale 50 centów.
  • Ptaki te mają po dwa zestawy powiek. Jeden wykorzystują do mrugania, a drugi do ochrony przed kurzem oraz pyłem.
  • Emu regularnie połykają duże kamienie, które poprawiają ich proces trawienny. Dzięki nim są w stanie szybciej i efektywniej przemielić żywność trafiającą do żołądka. 
  • Dzięki dobrze umięśnionym nogom ten ptak może nie tylko szybko biegać, ale także skakać na 2 m w górę. 
  • Emu lubi pływać. Jest w stanie pokonać długość niewielkiego jeziora. Pływanie to nie tylko sposób na znalezienie pożywienia, ale również forma relaksu. 
  • Jest to łagodny i nieagresywny gatunek, który nie atakuje bez potrzeby. Dobrze czuje się w otoczeniu innych ptaków. 

Temat Emu znajdziesz również w serwisie: