Dalmatyńczyk
Dalmatyńczyk to rasa psa znana z charakterystycznej, białej sierści pokrytej czarnymi lub wątrobianymi plamkami. Pochodzenie tej rasy jest niepewne, ale najczęściej kojarzona jest z regionem Dalmacji w Chorwacji. Dalmatyńczyki są średniej wielkości, energiczne i inteligentne. Są również znane z doskonałego temperamentu, lojalności i dobrej interakcji z dziećmi, co czyni je popularnymi psami rodzinnymi.
Dalmatyńczyk - najważniejsze informacje
Skąd pochodzi pies dalmatyńczyk?
Uważa się, że dalmatyńczyki pochodzą z Dalmacji (stąd ich nazwa) – regionu położonego nad Morzem Adriatyckim. Niektórzy badacze sądzą też, że przybyły one do południowej Europy i Egiptu z Indii.
Wiadomo jednak na pewno, że ojczyzną dalmatyńczyków musi być ciepły zakątek świata. Wskazuje na to krótka sierść tych psów i ich odporność na upały.
Czy dalmatyńczyki są agresywne?
Dalmatyńczyki nie są groźne i agresywne. To psy zdecydowanie dla aktywnych. Są one idealnymi kompanami nie tylko spacerów, ale mogą towarzyszyć także podczas uprawiania sportu. Można zabierać je na jogging, a nawet na rowerową przejażdżkę. To psy, które uwielbiają ruch i nigdy nie jest im go za wiele. Wyjątkiem są szczenięta, których nie należy zachęcać do nadmiernej aktywności fizycznej.
Psy te są wesołe, przyjazne dla ludzi i towarzyskie. Potrzebują stałego i bliskiego kontaktu z opiekunem. Mocno przywiązują się do domowników. Są też temperamentne i odważne, jednak bywają nieufne wobec obcych.
Dalmatyńczyki mają dobry kontakt z dziećmi, jednak dłuższa zabawa z maluchami może je zirytować. Są niezależne i podporządkowane wyłącznie swojemu dorosłemu właścicielowi.
Te inteligentne psy mają doskonałą pamięć i szybko się uczą. Są to nie tylko czworonogi do towarzystwa, ale też urodzeni sportowcy. Sprawdzają się w psich sportach, ale też świetnie pływają. Ze względu na zwinność i inteligencję tych psów wykorzystuje się je np. do poszukiwań ludzi uwięzionych pod gruzami.
Jak wygląda dalmatyńczyk?
Dalmatyńczyki to duże psy o proporcjonalnej, smukłej i jednocześnie atletycznej sylwetce. Samce mają do 61 cm, a samice do 58 cm wysokości w kłębie. Psy i suki ważą ok. 30 kg.
Czworonogi te mają długą i mocną szyję, na której znajduje się stożkowata głowa. Uszy dalmatyńczyków są trójkątne i opadają na ich policzki. To psy mające długie, proporcjonalne i umięśnione nogi. Natomiast ich ogon jest wygięty w 1/3 długości.
Dalmatyńczyki mają twardą, gęstą, krótką i lśniącą sierść. Jest ona biała i znajdują się na niej czarne lub brązowe, okrągłe cętki.
Ciekawostki o dalmatyńczykach
- W XIX wieku dalmatyńczyki były psami strażackimi. Biegły przed wozem strażackim i szczekały, by rozgonić uliczny tłum.
- W XVIII wieku psy te były bardzo modne wśród Anglików i amerykańskiej arystokracji. Towarzyszyły one powozom bogatych rodzin i były symbolem ich wysokiego statusu społecznego.
- W Dalmacji dalmatyńczyki były psami górniczymi i obronnymi. Ze względu na ich wygląd bywały też członkami trup cyrkowych.
- Szczeniaki dalmatyńczyków rodzą się białe – bez cętek. Pojawiają się one dopiero po około 14 dniach od narodzin.
- Wiele psów tej rasy cierpi na wrodzoną głuchotę. Ryzyko jej wystąpienia jest tym większe, im więcej białej sierści ma dalmatyńczyk.
- Dalmatyńczyki mają skłonność do chorób dróg moczowych, a w tym do kamicy nerkowej.