Cornish rex

Poniedziałek, 22 stycznia 2024 (12:25) Aktualizacja Środa, 17 lipca 2024 (14:13)
Kot cornish rex to rasa kota domowego znana z wyjątkowej sierści, która jest krótka, miękka i falująca, przypominająca aksamit. Pochodzi z Kornwalii w Wielkiej Brytanii, gdzie po raz pierwszy pojawiła się w latach 50. XX wieku. Koty cornish rexy mają smukłe, eleganckie ciała, duże uszy i wyraziste oczy. Są bardzo aktywne, ciekawskie i towarzyskie, co czyni je doskonałymi towarzyszami.
Cornish rex Rośliny i zwierzęta - najważniejsze informacje
Kot Cornish rex. /123RF/PICSEL

Cornish rex - najważniejsze informacje

  • Gatunek:

    kot domowy

  • Rodzina:

    kotowate

  • Rząd:

    drapieżne

  • Gromada:

    ssaki

  • Typ:

    strunowce / kręgowce

  • Królestwo:

    zwierzęta

Koty cornish rex cechują się atletyczną budową ciała i dość osobliwym wyglądem. Od innych ras odróżniają je nietoperzowate uszy oraz wyjątkowo miękka, falowana i miła w dotyku sierść. Przedstawiciele cornish rex są wiernymi przyjaciółmi rodziny i uwielbiają pieszczoty. Chętnie dają się nosić na rękach i przytulać. Ich łagodne usposobienie idzie w parze z inteligencją i czujnością. 

Początków rasy cornish rex można doszukiwać się na farmie położonej w Kornwalii (Wielka Brytania). To właśnie tam w połowie XX wieku na skutek mutacji genetycznej na świat przyszło kocię o niezwykle miękkiej i lekko pofalowanej sierści. Dało ono początek rasie wyróżniającej się miłą w dotyku okrywą, która jest niemożliwa do uzyskania przez innych przedstawicieli tego samego gatunku. Od tamtej pory koty cornish rex stały się popularnymi towarzyszami ludzi, nie tylko na kontynencie europejskim, ale również w innych częściach świata.

Koty cornish rex są przyjacielskie i łagodne

Koty cornish są bardzo przyjacielskie, otwarte i łagodne. Szybko i chętnie uczą się nowych sztuczek. W ciągu dnia potrzebują dużo aktywności. Uwielbiają spędzać czas z właścicielem, zwłaszcza na zabawie, jednak głaskanie i przytulanie również sprawiają im dużą przyjemność. Co ważne, przedstawiciele rasy bardzo przywiązują się do wszystkich członków rodziny. Dobrze czują się w towarzystwie dzieci. Tolerują też inne zwierzęta domowe. 

Nie lubią przebywać w samotności, taki stan źle odbija się na ich samopoczuciu. Najlepiej odnajdują się w ciepłych warunkach, bo specyficzna sierść nie zapewnia im odpowiedniej ochrony przed zimnem i wiatrem. 

Jak wygląda kot cornish rex?

Koty cornish rex to zwierzaki małej lub średniej wielkości o dość specyficznym wyglądzie. Ich ciało jest długie i smukłe, klatka piersiowa głęboka, a uda bardzo muskularne. 
  • Głowa: stosunkowo niewielka, o jajowatym kształcie, raczej dłuższa niż szersza. Uszy duże i szerokie u nasady, wyprostowane i napięte, usadowione wysoko na głowie. Oczy owalne, średnie lub duże, w jednolitym kolorze dopasowanym do umaszczenia. Policzki wyraziste, mocno zaznaczone. 
  • Tułów: muskularny, długi, szczupły.
  • Kończyny: umięśnione, smukłe i drobnej budowy. Łapy delikatne, lekko owalne.
  • Ogon: długi i smukły, zwężający się ku końcowi, bardzo elastyczny. 
  • Okrywa włosowa: krótka, wyjątkowo miękka, jedwabista. Włos falowany, przylegający do ciała.

Ile kosztuje kot cornish rex?

Koty kornwalijskie zaliczają się do dość kosztownych w hodowli, dlatego ich cena kształtuje się na wysokim poziomie. Za przedstawiciela rasy cornish rex trzeba zapłacić ok. 4-5 tys. zł. 

Ile żyje kot cornish rex? 

Koty cornish rex żyją średnio 15 lat. 

Czy cornish rex wymaga pielęgnacji? 

Koty cornish rex są bardzo łatwe w pielęgnacji. Nie wymagają zbyt częstego czesania czy wykonywania zabiegów higienicznych. Właściciele powinni jednak regularnie sprawdzać czystość uszu i kontrolować długość pazurów zwierzaków. 

Na co najczęściej chorują koty cornish rex?

Koty cornish rex mają nieco podwyższoną temperaturę ciała i przyspieszony metabolizm, co sprawia, że wymagają częstszego podawania karmy i dostarczania bardziej kalorycznych posiłków. Dodatkowo wykazują skłonność do zapadania na kardiomiopatię przerostową kotów HCM — powszechną chorobę, które może powodować niewydolność serca i przyczyniać się do powstawania zatorów.