Kiedy można uśpić psa? Nie wtedy, gdy jest stary i chory

Czasami humanitarna eutanazja jest jedyną metodą skrócenia cierpienia psu. Powinniśmy się na nią decydować tylko wtedy, gdy zrobiliśmy już wszystko, by pies nie odczuwał bólu. W praktyce w Polsce masowo usypia się psy, którym można byłoby pomóc.

W praktyce często właściciele usypiają psy gdy tylko koszt leczenia przewyższy koszt eutanazji.
W praktyce często właściciele usypiają psy gdy tylko koszt leczenia przewyższy koszt eutanazji. 123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Kiedy zgodnie z prawem można uśpić psa?

Ustawa o ochronie zwierząt wymienia trzy przypadki, w których można poddać psa eutanazji.

Ustawa o ochronie zwierząt określa, w jakich sytuacjach dopuszczalne jest odebranie życia zwierzęciu domowemu:

Art.6.1. Zabrania się zabijania zwierząt, z wyjątkiem:

1) konieczności bezzwłocznego uśmiercenia;

2) działań niezbędnych do usunięcia poważnego zagrożenia sanitarnego ludzi lub zwierząt;

3) usuwania osobników bezpośrednio zagrażających ludziom lub innym zwierzętom, jeżeli nie jest możliwy inny sposób usunięcia zagrożenia.

Za "konieczność bezzwłocznego uśmiercenia" rozumie się stan, kiedy zwierzę odczuwa ból, którego nie da się nijak uśmierzyć. 

Kiedy nie można uśpić psa?

Zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt zwierzęcia nie można uśpić tylko dlatego, że zwierzę jest stare. Tak samo jak nie poddajemy eutanazji ludzi, którzy kończą siedemdziesiąty rok życia tylko dlatego, że nie mogą już tak sprawnie pracować, poruszać się i często są chorzy, tak samo w przypadku zwierzęcia sam wiek nie jest wskazaniem do uśpienia. Weterynarz powinien odmówić zabiegu w takiej sytuacji.

Uleczalna choroba również nie jest wskazaniem do uśpienia. Jeśli żal nam wydać kilkuset złotych na leczenie "najlepszego przyjaciela człowieka", powinniśmy w ogóle nie decydować się na zwierzę.

Już na etapie zakupu czy adopcji powinniśmy się liczyć z tym, że zwierzę to luksus. Potrzebuje dobrej karmy, czasu i opieki medycznej. Ta ostatnia prędzej czy później na pewno będzie mu potrzebna. By się na to przygotować, dobrze rozważyć wykupienie ubezpieczenia na naszego pupila lub po prostu otworzyć konto oszczędnościowe, gdzie miesięcznie będziemy odkładać jakąś kwotę na naszego pupila.

Jeśli pies kogoś ugryzł, nie oznacza to jeszcze, że jest krwiożerczym mordercą i czym prędzej trzeba go uśpić. W pierwszym kroku powinniśmy skorzystać z pomocy behawiorysty, który pomógłby nam z tresurą psa. Jeśli wszystkie środki zawiodły, w ostateczności lepiej oddać psa do schroniska niż go uśmiercać. W ten sposób będzie miał szansę znaleźć dom z bardziej doświadczonymi w tresurze opiekunami.

Podobnie fakt, że pies śmierdzi, nie jest powodem do usypiania. Chociaż generalnie starsze psy wydzielają silniejszy zapach niż młode, zwierzęta wcale nie muszą śmierdzieć. W dużej mierze intensywny zapach może wynikać z braków w higienie, czyli braków w odpowiedniej opiece. Pies powinien być kąpany i czesany, aby zachować ładny zapach. Nie bez znaczenia jest również jego dieta - jeśli przez lata karmimy psa tylko resztkami ze stołu lub zepsutym jedzeniem, nie możemy się dziwić, że zacznie wydzielać nieprzyjemny zapach. Nieprzyjemny odór może wynikać również z rozmaitych chorób. Jeśli nasz pies nie był od lat u weterynarza, bardzo możliwe, że w jego organizmie rozwinęła się jakaś choroba.

Rekordy temperatur i zagrożenie pożaramiPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas