Zwierzęta zaczepiają turystów w Tatrach. Park narodowy ostrzega

Wiele osób chciałoby sfotografować z bliska albo dotknąć sarnę lub lisa. Dlaczego nie warto tego robić? Przypominają o tym pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego.

article cover
123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze
Wczesna jesień to okres rykowiska. Nie powinno się wtedy podchodzić do zwierząt
Wczesna jesień to okres rykowiska. Nie powinno się wtedy podchodzić do zwierząt123RF/PICSEL

Jesienne barwy i mniejsze upały zachęcają do przecierania górskich szlaków. W lesie jednak stałymi bywalcami są zwierzęta - natura to ich dom. Co zrobić, kiedy zobaczymy w lesie dzikie zwierzę? Nie drażnijmy go, ani nie karmmy - radzi Tatrzański Park Narodowy.

Dlaczego nie warto dokarmiać dzikich zwierząt

"To nie są maskotki do zdjęć czy zwierzęta, które potrzebują Waszej pomocy" - podaje TPN. Park przypomina, że dokarmianie dzikich zwierząt może wyrządzić im większą krzywdę niż pożytek. Problemem jest przyzwyczajanie zwierząt do obecności człowieka.

Oswojone zwierzę zacznie podchodzić coraz bliżej, co może być dla niego śmiertelnie niebezpieczne. Zwierzę może stracić przez to umiejętność samodzielnego poszukiwania pożywienia oraz paść ofiarą kłusowników lub innych drapieżników. Co więcej, niewłaściwe karmienie może spowodować u zwierzęcia rozwój chorób.

W sytuacji zagrożenia, zwierzę może również zaatakować człowieka. Takie sytuacje zdarzały się już nieraz.

Konsekwencje przyzwyczajenia dzikich zwierząt do obecności człowieka mają fatalne następstwa dla obu stron. Dotyczy to dużej grupy zwierząt, m.in. jeleni, lisów i niedźwiedzi, a także kaczek krzyżówek, orzechówek, części gatunków ptaków wróblowatych, wiewiórek.
Tatrzański Park Narodowy

"Jeśli spotkacie dzikie zwierzę na swojej drodze - nie podchodźcie, nie zaczepiajcie, nie dotykajcie, nie dokarmiajcie" - przypomina TPN i apeluje, aby rodzice nie pozwalali dzieciom podchodzić do zwierząt i ich głaskać.

Co zrobić w przypadku spotkania z dzikim zwierzęciem? Najlepiej zachować dystans i odejść, chociaż zazwyczaj to dzikie zwierzęta na widok człowieka uciekają w popłochu - chyba że są oswojone lub przyzwyczajone.

Trwa rykowisko, czyli okres godowy jeleni

Jesień to czas rykowiska, czyli godów jeleni. O tym, że nadszedł czas rykowiska świadczą charakterystyczne odgłosy, jakie wydają jelenie (można je usłyszeć zwłaszcza w górach). Rykowisko trwa zazwyczaj od września do października. Zwierzęta są wtedy pobudzone i nastawione na reprodukcję. Zbliżanie się do nich w tym okresie może być zarówno groźne dla zwierzęcia, jak i dla człowieka.

Łoś zaatakował kobietę. 64-latka trafiła do szpitalaPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas