Szczepionka na ASF prawie gotowa. Jest skuteczna i bezpieczna

Trwają testy nad opracowaniem ostatecznej szczepionki przeciwko afrykańskiemu pomorowi świń (ASF). Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych jest bliski zatwierdzenia jednej z wersji szczepionki. Jeżeli lek zostanie zatwierdzony, być może trafi także do Europy.

Szczepionka na ASF jest gotowa
Szczepionka na ASF jest gotowaReporters / PIPERS/REPORTEREast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Filipińskie Bureau of Animal Industry (BAI) zarekomendowało szczepionkę Avac przeciwko ASF wyprodukowaną w Wietnamie. Firma współpracowała z Departamentem Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA), który chce prawdopodobnie zatwierdzić nowy lek. ASF jest wielkim problemem w Azji i Ameryce Północnej - informuje Bureau of Animal Industry.

Szczepionka na ASF

Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt informuje, że od 2021 r. ASF wykryto w prawie 50 krajach, a choroba spowodowała śmierć ok. 1,3 mln świń.

Według ekspertów szczepionka Avac jest skuteczna i bezpieczna, co potwierdzają badania przeprowadzone na sześciu farmach w regionie Luzon na Filipinach. Zanim jednak szczepionka trafi do innych krajów, będzie musiała zostać zarejestrowana.

Jeżeli szczepionka zostanie zatwierdzona, hodowcy będą mogli używać jej u młodych świń w wieku od 4 do 10 tygodni. Szczepienie nie będzie obowiązkowe, ale hodowcy będą zachęcani do jego stosowania.

Nieznana jest na razie cena szczepionki. Amerykański Departament Rolnictwa zapewnił, że wprowadzi ułatwienia w dostępności leku. Rząd Filipin zapewni prawdopodobnie dotacje do szczepionek.

Protesty w 2022 r. przeciw masowej rzezi dzików
Protesty w 2022 r. przeciw masowej rzezi dzikówPaweł GłogowskiEast News

Znaczenie szczepionki na ASF

Szczepionka na ASF ma przynieść globalne rezultaty w ograniczaniu skutków ASF. Chorobą są zmartwieni zwłaszcza hodowcy świń, którzy przez rozwój choroby w stadzie nie zarabiają pieniędzy na mięsnym biznesie.

Według Gregorio Torresa ze Światowej Organizacji Zdrowia wynalezienie szczepionki na ASF jest ważnym krokiem oraz skuteczną metodą na powstrzymanie choroby wśród dzikich i hodowlanych świń.

Afrykański pomór świń (African swine fever - ASF) jest chorobą zakaźną. Ta wirusowa choroba występuje u świń domowych, świniodzików oraz dzików.

ASF w Polsce

W związku z występowaniem ASF w Polsce na terytorium kraju zostały wyznaczone obszary objęte różnymi restrykcjami w skali od I do III. "Na takich obszarach obowiązują ograniczenia w możliwości przemieszczania świń, mięsa wieprzowego i innych produktów pozyskanych od świń oraz dzików i ich mięsa" - informuje Główny Inspektorat Weterynarii.

W związku z decyzją ministra rolnictwa z 2019 r. dotyczącą masowego zabijania dzików, w Polsce od tego czasu odbywają się protesty ekologów. "To mysliwi roznoszą ASF" - takie hasło padało wiele razy w związku z wątpliwą procedurą bezpieczeństwa stosowaną przez myśliwych podczas odstrzału zwierząt w lasach. Tezę te podzielały też środowiska naukowe, m.in. Instytut Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk.

Instytut potwierdził, że podstawowym narzędziem do zwalczania ASF jest odnajdywanie i zabieranie ciał martwych zwierząt.

Drogi i ścieżki rowerowe w PolscePolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas