Rekin z Florydy wprawił wszystkich w zdumienie. W rok dokonał niemożliwego

Niezwykłej sztuki dokonał jeden z rekinów obserwowany niedaleko miasta Jupiter na wybrzeżu Florydy, niedaleko Palm Beach. To zwierzę z gatunku żarłacz jedwabisty, które w rok zdołało zregenerować w całości całą rozerwaną i uszkodzoną płetwę. Zdaniem naukowców, ta nadzwyczajna zdolność do regeneracji może być niezwykle ważna dla ludzkiej medycyny. Rekiny są pod tym względem mistrzami wśród kręgowców.

Żarłacz jedwabisty zdołał zregenerować uszkodzoną płetwę
Żarłacz jedwabisty zdołał zregenerować uszkodzoną płetwęAlex ChernikhWikimedia Commons

Sprawę na łamach "The Conversation" opisuje szczegółowo Chelsea Black - doktorantka na Uniwersytecie w Miami i specjalistka w dziedzinie ekosystemów morskich. Zajmuje się ona badaniem rekinów bytujących u brzegów Florydy, w tym żarłaczy jedwabistych, znanych także czasem jako żarłacze Menisora

Żarłacze jedwabiste robią ogromne wrażenie

Jego nazwa wzięła się stąd, że skóra tego rekina jest nieprawdopodobnie aksamitna w dotyku i robi niesamowite wrażenie. Jak się okazuje, nie tylko z tego powodu.

Chelsea Black badała rekiny od 2022 roku. Żarłacze jedwabiste masowo gromadzą się wtedy u wybrzeży Florydy, ale nie wiadomo dokąd udają się po tym zgromadzeniu. Jak podała badaczka, to właśnie zamierzała ustalić. W tym celu do płetw 10 żarłaczy jedwabistych zostały przymocowane urządzenia GPS. Jak czytamy, nie przeszkadzają im one w pływaniu i po kilku latach same odpadają. 

Jeden z nurków zanurzających się w pobliżu zaalarmował badaczy, że widział oznaczonego nadajnikiem rekina z potężną wyrwą w płetwie grzbietowej. Rana była bardzo duża, jakby ktoś chciał wyciąć z niej urządzenie. Być może kłusownik zamierzał je sprzedać. Badaczka otrzymała zdjęcia tego zwierzęcia i po widocznym numerze identyfikacyjnym umieszczonym pod płetwą grzbietową zorientowała się, z którym osobnikiem ma do czynienia.

Żarłacz jedwabisty ma niezwykle aksamitną skórę, która - jak się okazuje - potrafi się świetnie regenerować Franco BanfiEast News

Rok później Chelsea Black już sama dostrzegła w tych wodach rekina z bardzo dziwną płetwą grzbietową, jakby zdeformowaną. Ustaliła, że to ten sam żarłacz, który został ranny w 2022 roku. Zrobiła mu zdjęcia i zaczęła je analizować. "Prosta ciekawość skłoniła mnie do rozpoczęcia analizy zdjęć" - powiedziała badaczka.

Odkrycie było zdumiewające. Rana nie tylko całkowicie się zagoiła, ale płetwa grzbietowa była teraz o 10,7 procent większa niż po urazie w 2022 roku. Nowa tkanka płetwy zregenerowała się.

Nowa tkanka po prostu zarosła wyrwę i płetwa zwierzęcia osiągnęła niemal w 90 procentach. Nie było żadnych śladów infekcji

To zdumiewające odkrycie pozwala przesunąć rekiny w stronę zwierząt o najwyższej zdolności regeneracyjnej tkanek. Potrafią to robić inne organizmy takie jak rozgwiazdy, wężowidła, kraby, głowonogi, autotomię stosują chociażby jaszczurki, ale u rekinów zdarzyło się to dotąd raz - rekin wieloryby z Oceanu Indyjskiego w 2006 roku zregenerował uszkodzoną przez śrubę łodzi płetwę. To jedyny znany wypadek.

Żarłacz jedwabisty trafia w Azji do garnków

Żarłacz jedwabisty to spora ryba, która osiąga nawet trzy i pół metra długości. Żyje raczej w wodach ciepłych, ale widywano go także w chłodniejszych rejonach. Widywano go np. u brzegów Massachussetts na wschodnim wybrzeżu USA, w Zatoce Biskajskiej, koło Japonii, Nowej Zelandii czy Chile.

Uważa się, że jego rozmieszczenie geograficzne wiąże się ściśle z ławicami ryb, zwłaszcza tuńczyków, za którymi podąża. Uchodzi za jednego z najszybszych i najzwinniejszych rekinów, a te walory wykorzystuje podczas polowań. Te żarłacze często bowiem atakują ławice ryb (zwłaszcza ich przysmaku, czyli tuńczyków) czy kalmarów. Nacierają wtedy na pełnej szybkości, z szeroko otwartą paszczą. 

Odnotowano dotąd sześć ataków na ludzi przypisywanych żarłaczowi jedwabistymi. Trzy były niesprowokowane, a jeden śmiertelny. Natomiast ten gatunek rekina jest drugim najczęściej poławianym i sprzedawanym na azjatyckich rynkach zwłaszcza dla płetw, cenionych w kuchni azjatyckiej.

Oko w oko z drapieżnikiem! Dziwna wakacyjna modaINTERIA.TV© 2014 Associated Press22
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas