Odkryli ślady najstarszych ptaków Australii. Miało ich tu nie być

Pierwsze ptaki pojawiły się około 150 milionów lat temu i w okresie kredy wykształciły już wiele form, zapełniły mnóstwo dostępnych nisz. Ślady mezozoicznych ptaków znajdowane są w wielu miejscach na świecie, ale niemal nie ma ich na półkuli południowej, gdzie kiedyś istniał kontynent zwany Gondwaną. Dlatego tak wielkim wydarzeniem jest odnalezienie śladów najstarszych ptaków w Australii.

Cratoavis z Gondwany
Cratoavis z Gondwanywikipedia.plWikimedia Commons

Emu, kazuary, dziesiątki gatunków papug, lirogony, dzierzbowrony i wiele innych - dzisiaj Australia obfituje w bogactwo ptaków. W mezozoiku jednak prawdopodobnie tak nie było. Może o tym świadczyć fakt, jak niewiele śladów dawnych ptaków znaleziono nie tylko w samej Australii, ale na całej półkuli południowej, która tworzyła wtedy wielki ląd zwany Gondwaną. 

Jednym z nielicznych i zarazem najbardziej znanym gatunkiem mezozoicznego ptaka odnalezionym na terenie Gondwany jest Cratoavis cearensis z Brazylii. Nazwano go tak, gdyż został odnaleziony w 2015 roku w formacji skalnej Crato leżącej w Pernambuco, w północno-wschodniej Brazylii. Poza nim mamy nieco śladów dawnych ptaków z Argentyny i niektórych rejonów Afryki oraz właśnie Australii. To wszystko, zupełnie jakby Gondwana była kontynentem prawie bez ptaków, które w innych częściach mezozoicznego świata występowały bardzo licznie.

CratoavisDeverson PepiWikimedia Commons

Na razie nie wiadomo, czym to tłumaczyć, gdyż może po prostu nie udało się odnaleźć śladów tych zwierząt. Może także Gondwana znajdowała się zbyt blisko bieguna. Dlatego tak wielką sensacją są ślady najstarszych ptaków Australii odnalezione we wczesnokredowej formacji Wonthaggi w australijskim stanie Wiktoria. "PLOS One" z listopada opisuje dość dokładnie to odkrycie z Australii jako "najstarsze ptasie ślady z terenów Gondwany".

Mezozoiczne ptaki także migrowały?

Jak czytamy: "Zapis kopalny ptaków kredowych w Australii ogranicza się do rzadkiego materiału szkieletowego, piór i dwóch śladów. Stąd niedawne odkrycie 27 śladów ptasich śladów z wczesnej kredy (barremsko-aptyjskiej, 128-120 mln lat temu) w formacji Wonthaggi w Wiktorii w Australii koryguje ich wcześniejszą rzadkość w tym miejscu, potwierdzając jednocześnie najwcześniejszą znaną obecność ptaków w Australii i reszta Gondwany. Ptasią tożsamość tych śladów potwierdza ich tridaktylowa forma, szerokie kąty odchylenia palców i ostre pazury. Formy i rozmiary śladów wskazują, że pozostawiły je różne ptaki, a niektóre z nich należą do największych odnotowanych we wczesnej kredzie. Występowanie tego ptasiego zbiorowiska skamieniałych śladów w okołobiegunowych dolinach rzecznych i zalewowych dodatkowo sugeruje zachowanie sezonowe i możliwe migracje ptaków."

CratoavisJohnnyMingauWikimedia Commons

W latach 2020-2022 znaleziono w Australii nieco mezozoicznych ptasich śladów na Bass Coast w pobliżu Inverloch w stanie Wiktoria, To odkrycie jest jeszcze istotniejsze i rzucić może nowe światło na życie kredowej Australii. W tym czasie leżała ona znacznie bliżej bieguna południowego niż obecnie. 96 mln lat temu odłączyła się od Antarktydy i Ameryki Południowej, ale nadal znajdowała się blisko antarktycznych brzegów. Na jej terenie istniał też wielki zbiorni wodny, zwany Morzem Eromanga. Z początkiem kenozoiku od Australii oddzieliła się Nowa Zelandia, a kontynent zaczął przesuwać się ku północy. W miocenie uderzyła w płytę lądową, wypiętrzając góry Nowej Gwinei.

Zmiany klimatu wpływają na ptaki. Wyniki badań polskich naukowcówPolsat NewsPolsat News

 

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas