Koniec obrączkowania dzikich zwierząt? "Kilka lat temu to było niemożliwe"
Telemetria i znakowanie jest jednym z kluczowych narzędzi do obserwacji dzikich zwierząt. Naukowcy z Cluster of Excellence Collective Behaviour na Uniwersytecie w Konstancji opracowali system komputerowy, który szacuje postawę i śledzi konkretne zwierzę. Może być także do obserwacji dzikich zwierząt przebywających w naturalnych warunkach. "Jeszcze kilka lat temu to było niemożliwe" - podkreślają badacze.
Badania były prowadzone na gołębiach. Filmowano je w najróżniejszych możliwych sytuacjach - od siedzenia na ziemi, przez jedzenie ziaren, po latanie. Potem "wycinano" szablony ich zachowań, klatka po klatce.
Narzędzie opracowane przez badaczy z Uniwersytetu w Konstancji w Niemczech wykrywa i rysuje ramkę wokół zwierząt. Rejestruje centralne części ciała i określa ich postawę, pozycję oraz interakcję z innymi osobnikami w pobliżu. Wszystko to wydarzyło się bez żadnych obrączek czy obroży telemetrycznych i bez interwencji człowieka. Jeszcze kilka lat temu nie byłoby to możliwe.
Nadzieja dla behawiorystyki
Nie ulega wątpliwości, że to przełomowe narzędzie daje zupełnie nowe możliwości w zakresie behawiorystyki. W szczególności w badaniach nad zwierzętami żyjącymi na wolności.
"To ważny kamień milowy w śledzeniu postawy zwierząt i zautomatyzowanej analizie behawioralnej" - mówią Alex Chan i Urs Waldmann z Uniwersytetu w Konstancji.
"Korzystając z modelu, który może zidentyfikować zarys dowolnego obiektu na obrazie, przeszkoliliśmy detektor punktów kluczowych 2D z zamaskowanym gołębiem na podstawie danych przetrzymywanych w niewoli, a następnie zastosowaliśmy model do filmów z gołębiami na zewnątrz" - relacjonuje Alex Chan.
Jak działa przełomowy 3D-MuPPET
Już wcześniej były opracowane metody bezmarkerowe, jednak nadal brakowało szacunków i ram do śledzenia dużej grupy zwierząt. Naukowcy z Cluster of Excellence Collective Behaviour na Uniwersytecie w Konstancji i Instytutu Zachowań Zwierząt im. Maxa Plancka opracowali 3D-MuPPET, platformę do szacowania i śledzenia pozycji 3D.
3D-MuPPET to komputerowa platforma wizyjna do szacowania postawy i śledzenia maksymalnie 10 pojedynczych gołębi. Wyniki pochodzą z widoków z 4 kamer oraz w oparciu o dane zebrane zarówno w warunkach hodowlanych, jak i na wolności.
Opracowane metody można zastosować w przyszłych badaniach nad innymi gatunkami, nie tylko gołębiami. Można je wykorzystać też w większych badaniach zachowań zbiorowych oraz w monitorowaniu gatunków w sposób nieinwazyjny.
3D-MuPPET stanowi potężną i elastyczną platformę dla badaczy, którzy chcieliby wykorzystać trójwymiarową rekonstrukcję postawy wielu zwierząt do badania zbiorowych zachowań w dowolnym środowisku.