Kilkaset słoni zabranych w Afryce. Zdjęcie wygląda dramatycznie
Populacja słoni w Afryce jest coraz większa. Choć wydawać by się mogło, że to tylko powód do zadowolenia, okazuje się, że nie do końca tak jest. Pokrywanie się siedzib ludzkich z siedliskami słoni sprawia, że część zwierząt jest przenoszona w inne regiony kraju. To niebezpieczne zadanie zarówno dla słoni, jak i ludzi, a zdjęcia wyglądają dramatycznie.
Związek człowieka z przyrodą jest dość burzliwy. Z jednej strony próbujemy ze zwierzętami obok siebie, z drugiej strony zasiedlając ich ekosystemy, sprawiamy, że wchodzą na "nasz" teren, wyrządzając szkody. Czasem podejmuje się decyzję o przeniesieniu gatunku w inne miejsce. Tak właśnie postanowiono zrobić ze słoniami w Malawi. Całej akcji przyglądał się fotograf, który uwiecznił słonie w dramatycznych pozach, podnoszone za nogi ze zwisającymi trąbami, co przywodzi nieco na myśl kłusowników zabierających martwe osobniki.
Konflikt ludzi ze słoniami. Przenieść muszą się zwierzęta
Osady ludzkie w coraz większym stopniu pokrywają się z siedliskami słoni. To problem zarówno dla ludzi jak i słoni, ale w tym przypadku (a także wielu innych) przegranymi są zwierzęta. W parku narodowym Liwonde w Malawi liczba słoni wzrosła do niemal 600 w ciągu ostatnich ośmiu lat. To efekt postawienia na ochronę przyrody i egzekwowania prawa.
Miejscowa populacja rosła o 10 procent każdego roku, wchodząc na uprawy. Postawiono więc na translokację gatunkową, czyli przeniesienie zwierząt w inne miejsce, z dala od ludzi. W tym przypadku 263 słonie przeniesiono 350 kilometrów z południa kraju do Parku Narodowego Kasungu na północnym zachodzie. Cała akcja zorganizowana była przez organizację non-profit zajmującą się translokacją dzikiej przyrody i przygotowywana przez trzy lata.
Podczas akcji ekolodzy zidentyfikowali odpowiednie stado, wystrzelili środki uspokajające ze śmigłowców, a następnie przenieśli zwierzęta do samochodów ciężarowych przy użyciu dźwigów. Jednocześnie zespół specjalistów przez cały czas monitorował stan zdrowia słoni, aby zapewnić im bezpieczeństwo.
Translokacje słoni stały się w ostatnich latach powszechne, choć nie można podejść do nich rutynowo, jest zbyt dużo elementów całej układanki, które mogą zawieść i muszą być kontrolowane. Mowa o ryzyku upadku słoni (zobacz, jak są podnoszone), zranienia dorosłych osobników lub młodych, ukryte problemy zdrowotne, np. związane z sercem, które mogą zostać zaostrzone przez znieczulenie ogólne. To również zagrożenie dla ludzi. Podczas jednej z translokacji trzech mężczyzn zostało zabitych przez słonie z powodu niedokończonego ogrodzenia, jak informował The Guardian.
Zdjęcie przedstawiające przenosiny wykonane zostało przez Marcusa Westberga i otrzymało nagrodę w Environmental Photography Award - konkursie fotograficznym organizowanym przez Fundację Księcia Alberta II z Monako. Scena translokacji zwyciężyła w kategorii Change Makers: Reason for Hope.