Jakie ptaki zostają w Polsce na zimę? Sprawdź, jak je dokarmić

Agnieszka Tkacz

Oprac.: Agnieszka Tkacz

Trudne zimowe warunki zmuszają wiele gatunków ptaków do opuszczenia polskiego klimatu. Niektóre z nich prowadzą jednak osiadły tryb życia i zostają w naszym kraju przez cały okres niskich temperatur. Jakie ptaki możemy obserwować w Polsce zimą? Czy warto im pomóc? Sprawdź, które z nich mogą skorzystać zimą z karmnika.

Jakie ptaki można spotkać zimą w Polsce?
Jakie ptaki można spotkać zimą w Polsce?123RF/PICSEL

Fani ornitologii mogą się zastanawiać, jakie gatunki ptaków można obserwować zimą. Odpowiadamy, które z nich mogą skorzystać z przydomowego karmnika.

Dlaczego ptaki migrują?

Migracje ptaków wynikają ze zmiany pogody oraz skutków, które ze sobą niesie. W okresie zimowym ptakom trudno jest znaleźć pożywienie. Jego niewielkie ilości sprawiają, że ptaki nie mają wystarczająco dużo energii, aby siebie ogrzać i wyżywić swoje młode. Przez przeniesienie się w miejsca, w których zima jest łagodniejsza mogą liczyć na jego większe ilości.

Dodatkowo zmniejszająca się ilość dnia, sprawia, że ptaki mają coraz mniej czasu na zdobywanie jedzenia. Dlatego przenoszą się w miejsca, gdzie dzień jest dłuższy, a pożywienie łatwiej dostępne.

Jakie ptaki zimują w Polsce? Czy można je dokarmiać?

Nie wszystkie ptaki decydują się na ucieczkę przed zimnymi dniami. Wiele gatunków zostaje w naszym kraju przez cały rok. Są to m.in.: sroki, sikory, dzięcioły, wróble, sójki, czaple siwe, zimorodki, łabędzie nieme, kowaliki i dzwońce.

Dokarmiając ptaki w mieście, możemy spodziewać się nawet wizyty dzięciołaMiracetiWikimedia Commons

Wiele osób decyduje się pomóc im zimą, inwestując w karmniki oraz pożywienie dla nich. Jeśli chcemy dokarmiać ptaki zimą, musimy pamiętać, aby karmnik był łatwo dostępny, a wejście do niego niewielkie. Dzięki temu pozwolisz ptakom na wygodny dostęp do pożywienia oraz uchronisz je od grasujących drapieżników.

SIkorki i wróble chętnie odwiedzają karmniki zimąPicsel123RF/PICSEL

Warto jednak pamiętać, że nawet dzikie gatunki ptaków nie potrzebują pomocy ludzi. Dlatego nie można dokarmiać ptaków zbyt wcześnie lub późno — zrezygnujmy z oferowania im pożywienia jesienią i wiosną. Najlepiej jest pomagać zwierzętom, kiedy warunki pogodowe są bardzo trudne — wieje ostry wiatr lub ziemia przysypana jest grubą warstwą śniegu.

Jeśli jesteśmy posiadaczami karmnika, musimy również pamiętać o tym, aby regularnie go czyścić i dbać o świeże ziarno. Resztki jedzenia i odchody mogą kryć w sobie niebezpieczne pasożyty, które szkodzą ptakom.

Jakie ptaki przylatują do Polski na zimę?

Zimy w polskim klimacie wydają się nieprzystępne i trudne do przetrwania, zwłaszcza dla ptaków. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że ten nieprzyjemny okres jest idealny dla wielu gatunków, które żyją w zimniejszych częściach świata.

Do Polski na zimę przylatują z zimnych krajów:

  • Śnieguła,
  • Poświerka,
  • Czeczotka,
  • Lodówka,
  • Nur czarnoszyi,
  • Edredon,
  • Bernikla obrożna,
  • Bielaczek,
  • Jemiołuszka,
  • Droździk,
  • Mewa siodłata,
  • Myszołów włochaty

Dzięki gatunkom ptaków, które przylatują do Polski, aby przezimować, chłodniejszy okres jest również doskonałym terminem do ich obserwacji. Dlatego następnym razem, kiedy wybierzesz się na zimowy spacer, uzbrój się w lornetkę i zwróć uwagę na gatunki, których nie dostrzeżesz w naturze latem i wiosną.

Zobacz także:

Pokrzewka aksamitna w Warszawie. Ptak wywołał ogromną sensacjęPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas