Jak rozpoznać gniazdo kosa, wróbla i bogatki? Ich konstrukcje zdumiewają

Gniazda danych gatunków ptaków różnią się od siebie wielkością, konstrukcją i wyścieleniem. Jak rozpoznać budkę i gniazdo wykorzystywane przez odwiedzające nas ptaki? Oto podpowiedzi lekarki weterynarii i założycielki projektu na rzecz zwierząt "W imieniu tych, co nie mówią".

Pisklęta wróbla w gnieździe. Gniazdo wróbla jest najczęściej zbudowane z dużej ilości trawy i siana i wyścielone piórami ptaków
Pisklęta wróbla w gnieździe. Gniazdo wróbla jest najczęściej zbudowane z dużej ilości trawy i siana i wyścielone piórami ptakówEast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Jak wygląda gniazdo wróbli? Gniazdo tych charakterystycznych ptaków jest zbudowane z dużej ilości trawy i siana. Dodatkowo ptaki wykorzystują w swoich "posłaniach" pióra innych ptaków, np. kur. Pióra gwarantują utrzymanie ciepła w gnieździe. Jak podaje weterynarz Maria Kuczkowicz, gniazdo wróbla potrafi być bardzo wysokie i sięgać blisko otworu wlotowego, jeśli znajduje się w budce lęgowej.

Gniazdo lub budka lęgowa kowalika wypełniona jest liśćmi dębu
Gniazdo lub budka lęgowa kowalika wypełniona jest liśćmi dębuStanisław Puszczyński/Facebook/W imieniu tych co nie mówiąEast News

Gniazdo wróbla i kopciuszka. Jak je odróżnić?

Założycielka projektu "W imieniu tych, co nie mówią" podzieliła się w mediach społecznościowych zdjęciami gniazd innych ptaków. Na przykład w gnieździe lub budce wykorzystywanej przez kowaliki można znaleźć wiele dębowych liści. "Kowaliki bardzo często zamurowują (zmniejszają rozmiar) otwór wlotowy do budki" - pisze Maria Kuczkowicz.

Gniazdo zięby z pisklakami
Gniazdo zięby z pisklakamiM. Watson / ardea.com/EAST NEWSEast News

Z kolei w gnieździe kopciuszków znajdziemy m.in. trawę i siano. Kopciuszki to ptaki wielkości wróbla, wyglądem przypominają też pleszkę i oba gatunki można łatwo pomylić. Wracają do Polski na przełomie marca i kwietnia, więc możemy się ich niedługo ponownie spodziewać w kraju. Często można spotkać je w miastach.

Mistrzowie budownictwa - sikorka i kos

Gniazdo występującej w Polsce sikorki składa się zaś z dużej ilości mchu i siana, ale ptaki te chętnie korzystają z sierści innych zwierząt, m.in. kotów lub psów oraz piór innych ptaków. Gniazda sikorki wyglądają imponująco i ptaki budują ja w przeróżnych, "dziwnych" miejscach, nawet tych bezpośrednio zamieszkiwanych przez ludzi.

Sikorka bogatka znosi siano do gniazda
Sikorka bogatka znosi siano do gniazdaPiotr KamionkaEast News

Gniazdo kosa zazwyczaj znaleźć można na drzewach lub krzewach, a także na ziemi. Budową gniazda zajmuje się samica i to ona zbiera materiał do jego budowy. Gniazdo w kształcie miseczki lub wiklinowego koszyczka jest budowane z gałązek, mchu, traw i łodyg. Do umocnienia schronu samica wykorzystuje też ziemię, a nawet... śmieci, które znajdzie. Samica kosa najczęściej buduje nowe gniazdo każdego roku.

Charakterystyczne gniazdo kosa z pisklakiem w środku
Charakterystyczne gniazdo kosa z pisklakiem w środkuDominique Delfino/Bios Photo/East NewsEast News

Maria Kuczkowicz przypomina, że ptaki takie jak wróble, sikorki, kosy, czy kopciuszki nie tylko budują właśne gniazda, ale chętnie korzystają z gotowych budek lęgowych, które dodatkowo wypełniają materiałem. Lekarka weterynarii przypomina, że właśnie w tym okresie możemy posprzątać budki lęgowe, w których niebawem znów pojawią się ptaki. Wyjątek stanowią budki, w których bytują wróble, ponieważ ptaki już tam są.

Włoch nielegalnie hodował ptaki w Polsce. Zwierzęta wracają do zdrowiaPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas