Gwałtowny wzrost zakupów online przyczynia się do wymierania wielorybów

Jak dowiadujemy się z najnowszego raportu "The New York Times", pandemiczna przesiadka na zakupy online jest jednym z czynników odpowiedzialnych za ostatni wzrost liczby zgonów wielorybów.

Pandemiczny wzrost zakupów w sieci może być śmiertelny dla populacji wielorybów na całym świecie
Pandemiczny wzrost zakupów w sieci może być śmiertelny dla populacji wielorybów na całym świecie123RF/PICSEL

Na naszym zamiłowaniu, żeby nie powiedzieć uzależnieniu, do robienia zakupów w sieci cierpi nie tylko nasz portfel, ale i środowisko, i to na wiele sposobów. Jak wynika z danych udostępnionych "The New York Times" przez amerykańską Narodową Agencję Oceanów i Atmosfery (NOAA), od początku grudnia na brzeg wzdłuż wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych wyrzucone zostały 23 martwe wieloryby. 

Więcej zakupów online to więcej martwych wielorybów

NOAA od 2016 roku śledzi tę "nietypową śmiertelność" populacji humbaków na wybrzeżu Atlantyku, ale niedawny wzrost liczby zgonów wielorybów, w tym humbaków, płetwali karłowatych i waleni biskajskich, które są krytycznie zagrożone, zaskoczył nawet samą agencję. 

Analizy pokazują, że ich zgony spowodowane są zbiegiem wielu czynników, środowiskowych i będących efektem działalności człowieka. Lauren Gaches, dyrektor ds. publicznych NOAA wyjaśniła, że większość z nas zdaje sobie sprawę z faktu, że chodzi m.in. o ocieplenie klimatu, które zmusza wieloryby do żerowania bliżej linii brzegowej.

Widzimy, jak populacje wielu gatunków morskich dostosowują się, przenosząc się na nowe obszary, gdzie warunki są bardziej sprzyjające. Zmieniające się rozmieszczenie ofiar wpływa na większe gatunki morskie, które są od nich zależne. Może to prowadzić do częstszych interakcji z ludźmi, ponieważ niektóre wieloryby zbliżają się do siedlisk przybrzeżnych.
Lauren Gaches, NOAA.

Robisz zakupy w sieci? To fatalne dla wielorybów

Mało kto wie jednak, że nie bez znaczenia są też zakupy w sieci. Ich gwałtowny wzrost w czasie pandemii doprowadził do wzrostu liczby i rozmiaru statków towarowych przewożących te wszystkie zamówione dobra (władze portów w Nowym Jorku i New Jersey mówią o 27-procentowym wzroście w 2022 r. w stosunku do 2019 r.), a także ustanowienia nowych tras w celu uniknięcia blokady portów. 

Tym samym znacznie wzrosło ryzyko, że szukając zdobyczy, wieloryby wkroczą na trasy statków towarowych. Oznacza to, że nasza pandemiczna przesiadka na zakupy online, która najpewniej zostanie już z nami na dobre, może być śmiertelna dla populacji wielorybów na całym świecie.

Kiedy wieloryby są w tych kanałach, trzeba trzymać kciuki i mieć nadzieję, że nie dojdzie do kolizji
Paul Sieswerda, dyrektor wykonawczy nowojorskiej grupy badawczej Gotham Whale dla The Times.

Bo zderzenia mogą powodować poważne obrażenia wewnętrzne i duże rany, prowadzące do zgonu zwierzęcia - "USA Today" informowało, że dwa martwe wieloryby, które w tym miesiącu zostały wyrzucone na brzeg Atlantyku, zostały uderzone przez statki.

Polskie lasy przyszłości. Jak będą wyglądały za 50 lat?Stowarzyszenie Program Czysta PolskaStowarzyszenie Program Czysta Polska
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas