Goryl jest leczony komórkami macierzystymi. Pierwszy raz w historii

Liesel, gorylica z zoo w Budapeszcie, jako pierwsza przedstawicielka swojego gatunku jest leczona komórkami macierzystymi. Dlaczego zastosowano u niej tę wyjątkową terapię?

Naukowcy rozpoczęli pierwsze na świecie leczenie goryla komórkami macierzystymi (zdjęcie ilustracyjne)
Naukowcy rozpoczęli pierwsze na świecie leczenie goryla komórkami macierzystymi (zdjęcie ilustracyjne)matthewcuda123RF/PICSEL

Międzynarodowy zespół naukowców chce wyleczyć Liesel komórkami macierzystymi — zwierzę cierpi na zapalenie stawów. Jak informują specjaliści, terapia ma wyleczyć jej lewe biodro i staw kolanowy.

Gorylica z węgierskiego zoo ma problemy ze zdrowiem

Liesel urodziła się 15 kwietnia 1977 r. w zoo we Frankfurcie. Obecnie zwierzę żyje o 5-10 lat dłużej niż jej pobratymcy na wolności. Naukowcy podkreślają, że zwierzęta w niewoli zazwyczaj żyją dłużej, przez co muszą znacznie częściej zmagać się z pojawiającymi się chorobami zwyrodnieniowymi, które powiązane są z wiekiem.

Jak powiedział Endre Sós, główny weterynarz w zoo w Budapeszcie: "Zaawansowane praktyki hodowlane i weterynaryjne we współczesnych ogrodach zoologicznych skutkują zwiększoną długowiecznością wielu gatunków, w tym małp człekokształtnych. Naszym zadaniem jest zapewnienie jak najlepszej opieki medycznej i jakości życia tym zwierzętom, pomimo ich schorzeń związanych z wiekiem. Mamy nadzieję, że terapia komórkami macierzystymi rozpocznie nową erę również w tej dziedzinie".

Terapia komórkami macierzystymi u gorylicy Liesel

Badacze wskazują, że na chorobę zwyrodnieniową stawów nie ma lekarstwa. Zwykle się ją leczy poprzez łagodzenie samych objawów.

Terapia komórkami macierzystymi ma za zadanie zregenerować uszkodzoną chrząstkę - w konsekwencji złagodzi to wszelkiego rodzaju objawy choroby. Liesel w ramach terapii otrzymała mezenchymalne komórki macierzyste, które są komórkami multipotencjalnymi i samoodnawiającymi.

Zostały one wyizolowane z tkanki tłuszczowej innej młodszej samicy N’yaoundy. Próbki zostały pobrane przez zespół z Stem CellX, który specjalizuje się w komórkach macierzystych zwierząt. Naukowcy wyizolowali odpowiedni materiał, następnie go oczyścili i przeprowadzili hodowlę.

"Byłem zachwycony możliwością bycia częścią zespołu wykonującego tę przełomową pracę i możliwości leczenia zapalenia stawów Liesel" - powiedział prof. Mark Wilkinson z Uniwersytetu w Sheffield.

Naukowcy twierdzą, że cała procedura zakończyła się sukcesem — stan gorylicy jest stale monitorowany. Jednocześnie zbierane są informacje, które zostaną porównane z danymi uzyskanymi od innych zwierząt, które były także leczone tą metodą.

Jak dodał prof. Endre Kiss-Toth z Uniwersytetu w Sheffield i założyciel Stem CellX: "Obecnie uważnie śledzimy jej powrót do zdrowia, mając nadzieję, że zaobserwujemy wyraźną poprawę w zakresie jej ruchów i sprawności nogi dotkniętej chorobą zwyrodnieniową stawów. Obecnie opracowujemy podobne leczenie dla ludzi. Prace te są na bardzo wczesnym etapie, ale mamy nadzieję, że doprowadzą pacjentów do rzeczywistego uśmierzenia bólu i cierpienia spowodowanego przez zapalenie stawów".

Czy weganie głodują?SCP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas