Ewakuacja zwierząt z parku safari w Niemczech. Wszystko przez powódź

W niebezpieczeństwie znalazło się 1500 zwierząt w zalanym przez powódź parku Serengeti w Hodenhagen w niemieckiej Dolnej Saksonii - informuje "Bild". Z powodzi uratowano już i przeniesiono w bezpieczne miejsca 150 zwierząt, ale żyrafy i 30 antylop są nadal otoczone przez wodę.

Z powodu powodzi w Niemczech ewakuowano część zwierząt z parku Serengeti w Hodenhagen. Niektóre, takie jak żyrafy, zostały na miejscu
Z powodu powodzi w Niemczech ewakuowano część zwierząt z parku Serengeti w Hodenhagen. Niektóre, takie jak żyrafy, zostały na miejscuChristian Charisius / Reuters / ForumAgencja FORUM

W ewakuacji parku pomaga Federalna Agencja Pomocy Technicznej (THW).

Niemcy. Park z egzotycznymi zwierzętami zalany

Cały park był pozbawiony prądu przez 46 godzin - a więc także ogrzewania, które jest ważne dla niektórych zwierząt tropikalnych.

Żyrafy mają już w stajni trzy centymetry wody - powiedziała "Bildowi" rzeczniczka parku. "Znajduje się tam również 30 antylop. Kontynuujemy zabezpieczanie budynku workami z piaskiem" - dodała.

Aby wydostać duże zwierzęta z parku, musiałyby one zostać poddane narkozie. "To zagrażałoby ich życiu. Oczywiście chcemy temu zapobiec" - podkreśliła rzeczniczka.

"Park wykorzystuje kilka generatorów awaryjnych do ogrzewania stajni i przygotowywania wody pitnej. Pracownicy parku i służby ratunkowe ze straży pożarnej i THW zbudowali tymczasowe tamy, aby chronić budynki ze zwierzętami. Szef parku Serengeti Fabrizio Sepe szacuje straty na miliony - informuje gazeta.

Zmiany klimatu zrobiły swoje

Z ogrodem zoologicznym graniczy rzeka Meisse, która wystąpiła z brzegów - pisze "Bild". W parku żyją także m.in. lwy, nosorożce, tygrysy i słonie.

Według premiera Dolnej Saksonii Stephana Weila obecna, napięta sytuacja powodziowa jest w tym landzie czymś nowym. "Nigdy wcześniej nie mieliśmy tu powodzi na taką skalę. Eksperci od dawna ostrzegają, że coraz częstsze ekstremalne zjawiska pogodowe są powiązane ze zmianami klimatycznymi" - zaznaczył Weil w czwartkowym oświadczeniu, cytowanym przez agencję dpa.

Tragiczne wypadki żubrów. Czy jest ich w Polsce za dużo?Polsat News
PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas
{CMS: 0}