Czy psy są zazdrosne?

Naukowcy potwierdzili to, co właściciele zwierząt podejrzewali od zawsze: nasze pupile mogą denerwować się, gdy czują, że inny pies jest traktowany lepiej.

Badania wykazały, że psy również mają poczucie sprawiedliwości.
Badania wykazały, że psy również mają poczucie sprawiedliwości.Piotr KamionkaEast News

Naukowcy z Uniwersytetu Wiedeńskiego w Austrii przeprowadzili serię eksperymentów z psami. Naukowcy pracowali z 14 dobrze wyszkolonymi psami, które albo mieszkały razem, albo znały się nawzajem.

Badania wykazały, że zwierzęta chętnie podawały łapę niezależnie od tego, czy były nagradzane, czy nie - przynajmniej przez jakiś czas. Wszystko się zmieniało, jeśli jeden pies dostawał smakołyk, a drugi nie.

Poczucie sprawiedliwości

Przez długi czas naukowcy uważali, że poczucie sprawiedliwości jest cechą czysto ludzką. Jednak w 2003 roku badacze odkryli, że małpy kapucynki spełniały prośby w zamian za plasterki ogórka, ale obrażały się, gdy zobaczyły, że inna małpa dostaje winogrona, które postrzegały jako słodsze i lepsze.

Psy najwyraźniej nie były tak wybredne. Chętnie zadowalały swoich ludzkich eksperymentatorów tak długo, jak długo dostawały coś - czy to kawałek chleba, czy kiełbasę - potwierdzającego ich wysiłek. 

Ale stawały się wyraźnie zestresowane i przestawały się bawić, jeśli podawały łapę i nic nie dostawały, zwłaszcza jeśli inny pies był nagradzany za zrobienie tego samego.

Wata cukrowa w lesiePolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas