Zorza polarna nad Polską. Przepiękne zdjęcia

W czwartkową noc nad Polską można było obserwować wyjątkowe zjawisko. Zorza polarna była widoczna nie tylko nad Bałtykiem, gdzie zdarza się to najczęściej, ale także w innych regionach Polski. Zjawisko zaobserwowano m.in. pod Warszawą i Poznaniem, a także w Zielonej Górze, Kutnie czy Lidzbarku Warmińskim. Media społecznościowe obiegły piękne zdjęcia zorzy polarnej nad Polską.

W czwartek nad Polską była widoczna zorza polarna. Zdjęcia w mediach społecznościowych pokazują to piękne zjawisko, które widziano m.in. pod Warszawą, Poznaniem, czy w okolicach Zielonej Góry (zdj. ilustracyjne)
W czwartek nad Polską była widoczna zorza polarna. Zdjęcia w mediach społecznościowych pokazują to piękne zjawisko, które widziano m.in. pod Warszawą, Poznaniem, czy w okolicach Zielonej Góry (zdj. ilustracyjne)EAST NEWS/ANP KINAEast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Zorza polarna była widoczna w nocy z czwartku na piątek nad Polską w wielu miejscach. Zaobserwowano ją m.in. nad Bałtykiem, gdzie z reguły obserwuje się to zjawisko na naszej szerokości geograficznej.

Zorza polarna nad Polską. Było ją widać niedaleko Warszawy i Poznania

Ostatnia zorza nad Polską była jednak o tyle wyjątkowa, że można było ją zobaczyć niemal w całej Polsce. W mediach społecznościowych pojawiają się doniesienia o obserwacjach zorzy polarnej m.in. pod Warszawą, Poznaniem, Kutnem, Zieloną Górą czy Lidzbarkiem Warmińskim.

Skąd się bierze zorza polarna nad Polską?

Zorza polarna występuje z reguły tylko na wysokich szerokościach geograficznych, takich jak np. kraje Skandynawii. Zjawisko jest wynikiem przepływania prądu przez jonosferę na wysokości ok. 100 km nad powierzchnią Ziemi. Wyjątkowe efekty świetlne to zasługa tzw. wiatru słonecznego emitowanego przez Słońce.

Występująca również w Polsce zorza polarna może przybierać najróżniejsze barwy oraz kształty. Świetlny spektakl może przybierać kolory: niebieski, zielony, żółty, czerwony oraz biały. Smugi światła układają się w pasma, łuki, kurtyny, promienie, korony i inne kształty.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas