Zielona Góra: Powstanie koncepcja systemu przyrodniczego miasta

Przygotowanie nowego systemu zaproponowali władzom miasta naukowcy z Uniwersytetu Zielonogórskiego. Ma on poprawić jakość powietrza i komfort życia mieszkańców.

article cover
Urząd Miasta Zielona Góramateriały prasowe

Rzeczniczka Uniwersytetu Zielonogórskiego Ewa Sapeńko poinformowała, że w opracowanie systemu będą zaangażowani specjaliści z Instytutu Nauk Biologicznych, Instytutu Budownictwa, Uniwersyteckiego Ogrodu Botanicznego, Międzywydziałowego Laboratorium Analiz Geoprzestrzennych oraz specjalistyczne firmy zewnętrzne. - Nasza propozycja została przyjęta przez władze miasta z dużym zainteresowaniem. System ma pełnić ważne funkcje dla mieszkańców - poprawi jakość powietrza, będzie je oczyszczał poprzez absorpcję zanieczyszczeń, sprzyjał poprawie bioróżnorodności oraz pełnił funkcję estetyczną i rekreacyjną. Będzie także służył zwiększeniu retencji powierzchniowej wód opadowych, co przyczyni się do przeciwdziałania zmianom klimatu - powiedział cytowany w komunikacie prof. Leszek Jerzak z Instytutu Nauk Biologicznych UZ.

Prof. Jerzak dodał, że system ma opierać się na ważnych przyrodniczo obszarach węzłowych takich jak parki i lasy, połączonych korytarzami ekologicznymi w postaci pasów zieleni i tzw. sięgaczami. Powinien też łączyć się z rozległymi obszarami zieleni otaczającymi miasto.

- Dla obszarów węzłowych zostaną zaproponowane rozwiązania zwiększające bioróżnorodność tych miejsc. Na przykład skrzynki lęgowe dla wróbli, które zjadają kleszcze czy jerzyków zjadających duże ilości komarów i meszek. Dla motyli i zapylaczy powstaną kwietne łąki i specjalne miejsca dla jeży - wyjaśnił Jerzak.

Natomiast zielone korytarze mają pozwolić na przemieszczanie się tych zwierząt i zasiedlanie wszystkich dzielnic. Cała sieć pozwoli także na skuteczną absorpcję zanieczyszczeń z powietrza miejskiego.

Według specjalistów wprowadzanie zieleni to trudne zadanie, m.in. ze względu na znajdujące się pod ziemią różnego typu instalacje, gęstą sieć dróg i zabudowę.

Naukowcy zaproponują urzędnikom gatunki drzew zalecane do nasadzeń na terenach zabudowanych. Na liście drzew o najlepszych parametrach w absorbowaniu zanieczyszczeń z powietrza są m.in.: cis pospolity, jesion pensylwański i brzoza brodawkowata. Dobrze spełnia tę rolę także lipa europejska.

Opracowanie koncepcji będzie powstawać etapami. Pierwszy będzie dotyczył tzw. starej Zielonej Góry, a w drugi tzw. Nowego Miasta. - Jest to ogromne przedsięwzięcie i będzie trwało kilka lat, ale końcowy efekt dla mieszkańców i środowiska będzie nieoceniony - podsumował prof. Jerzak.

PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas