Zamknęli wszystkie fermy futrzarskie. Pierwsze województwo w Polsce skończyło z hodowlą lisów

Województwo warmińsko-mazurskie przełamało polską tradycję hodowli zwierząt futerkowych, zabijanych w przemyśle futrzarskim. To pierwsze województwo, które zrezygnowało z dokładania się do cierpienia zwierząt.

Jak dodaje działaczka, wiele miejsc spośród tych, w których Otwarte Klatki prowadziły interwencje, już nie istnieje. Bogna Wiltowska podkreśla, że branża futrzarska w Europie umiera i biorąc pod uwagę ekonomiczne perspektywy, już się nie podniesie. 

Dwa gospodarstwa, które prowadziły fermy futrzarskie na terenie województwa warmińsko-mazurskiego zawiesiły swoją działalność. Z kontroli aktywistów Otwartych Klatek wynika, że fermy są zamknięte, a w klatkach nie znajdują się już żadne zwierzęta.

Stowarzyszenie donosi, że w całym kraju zabija się wciąż ok. 6 mln zwierząt futerkowych. Są to m.in. lisy, nutrie, szynszyle, jenoty i norki oraz króliki angorskie, w których futer produkuje się np. skarpetki.

Reklama

Liczba ferm zwierząt futerkowych w Polsce wciąż maleje. Obecnie funkcjonuje jednak w kraju ok. 300 gospodarstw. Równolegle rośnie świadomość ekologiczna i konsumencka, a sprzedaż futer w Europie nie jest już tak popularna jak jeszcze 20, czy 30 lat temu. "Futro nie ma jutra" - przekonują prozwierzęce fundacje, które zwracają uwagę na horror, jaki zwierzęta przeżywają na takich fermach.

Rocznie na całym świecie zabijało się do tej pory nawet 100 mln zwierząt. O obliczach przemysłu futerkowego w Polsce opowiada drastyczny dokument p.t. "Krwawy biznes futerkowców". 

Hodowanie zwierząt na futra jest już zakazane w kilku krajach Europy: w Austrii, Chorwacji, Czechach, Luksemburgu, Macedonii Północnej, Serbii, Słowenii oraz Wielkiej Brytanii, która jako pierwsza na świecie zakazała hodowli zwierząt na futro. Poza Europą zakaz obowiązuje w Japonii i niektórych stanach USA. Norwegia oraz Słowacja mają zamiar zamknąć wszelkie hodowle do 2025 roku. 

Ile jeszcze zwierząt zginie w przemyśle w Polsce?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: srebrne lisy | koniec ery klatkowej | nutrie | jenoty

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama