Zagrożone gatunki w rozszerzonej rzeczywistości
Lis polarny, morświn, czy dzięcioł białogrzbiety - oto zwierzęta, które dzięki Google możemy obejrzeć w trójwymiarze, za pomocą naszych smartfonów. W ten sposób firma chce zwrócić uwagę na problem wymierających gatunków.

Pomysł narodził się w Szwecji. Zagrożonych wyginięciem jest tam ponad dwa tysiące gatunków. Takie dane podaje Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody. Z kolei z badania Kantar Sifo, na które powołuje się Google, wynika, że nawet 30 proc. Szwedów nie wierzy, bądź nie wie, że mogą one wyginąć. Z tamtejszych ekosystemów mogą zniknąć m.in. łosie, niedźwiedzie, renifery i rosomaki.
Amerykański gigant cyfrowy we współpracy ze Szwedzkim Stowarzyszeniem Ochrony Przyrody postanowił zwiększyć świadomość ludzi nie tylko w Szwecji, ale i na całym świecie. W tym celu, w aplikacji Google na telefonie można obejrzeć pięć zagrożonych gatunków w rozszerzonej rzeczywistości. Na ekranie wygląda to tak, jakby przed nami stało dane zwierzę. Co więcej, każde z nich porusza się naturalnie oraz wydaje charakterystyczne dla siebie dźwięki.
Szwedzcy eksperci wybrali te gatunki z Czerwonej listy Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody. Wśród nich jest dzięcioł białogrzbiety, morświn zwyczajny, list polarny, ryś, a także trzmiel żółty. Zdaniem naukowców, właśnie one są symbolami wymierających zwierząt.
Są różne przyczyny pogarszającego się stanu populacji tych gatunków. W przypadku dzięciołów problemem jest wycinka drzew. Z kolei morświny cierpią z powodu toksyn i zanieczyszczenia hałasem. Przyszłość lisa polarnego jest zagrożona z powodu ocieplenia klimatu. Rysie giną przez natężony ruch oraz nielegalne łowy. Na trzmiele za to wpływa coraz mniejsza liczba kwiatów.

Twórcy aplikacji mają nadzieję, że większa świadomość i możliwość niemal dotknięcia zagrożonych gatunków spowoduje, że więcej ludzi zainteresuje się tym tematem.
Trójwymiarowe zwierzęta można obejrzeć w aplikacji Google Search.
Według ONZ na całym świecie zagrożonych wyginięciem jest około miliona gatunków zwierząt i roślin. Ich ochrona jest jednym z tematów trwającej właśnie w chińskim Kunming konferencji na temat bioróżnorodności.