Z psem do parku narodowego. Gdzie wolno na spacer?

W Polsce mamy 23 parki narodowe, ale tylko niektóre pozwalają na wprowadzanie psów. Kilka udostępnia wybrane szlaki, większość jednak zabrania wstępu z czworonogiem. Zobacz, gdzie możesz wejść z psem.

Do którego parku narodowego możesz wejść z psem?
Do którego parku narodowego możesz wejść z psem?Zdjęcie ilustracyjne123RF/PICSEL

Parki narodowe to niezwykle atrakcyjne turystycznie obszary, które każdego roku odwiedzają miliony turystów. Część osób posiadających psy zabiera je ze sobą na wszelkie wypady i chciałaby móc także zabrać na spacer po parku narodowym. Nie wszędzie jest to możliwe. W Polsce mamy 23 parki narodowe. Na wejście psów pozwala 6 z nich. W kolejnych sześciu są ograniczenia, a w pozostałych całkowity zakaz lub dopuszczone jest jedynie przejście z psem wzdłuż głównej drogi.

Możliwość wejścia z psem do parku reguluje ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. Według art. 15.1, podpunktu 16 do parków narodowych zabrania się:

(...) wprowadzania psów na obszary objęte ochroną ścisłą i czynną, z wyjątkiem miejsc wyznaczonych w planie ochrony, psów pasterskich wprowadzanych na obszary objęte ochroną czynną, na których plan ochrony albo zadania ochronne dopuszczają wypas oraz psów asystujących w rozumieniu art. 2 pkt 11 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 573 i 1981 oraz z 2022 r. poz. 558);

W niektórych parkach na podstawie planu ochrony dopuszcza się wejście z psem z zastrzeżeniem, że musi on przebywać na smyczy i w kagańcu.

Które parki narodowe są przyjazne psom?

Białowieski Park Narodowy - Psy i inne zwierzęta można wprowadzać na teren Parku wyłącznie wtedy, gdy są na smyczy i w kagańcu. Nie można wprowadzać zwierząt, z wyjątkiem psów asystujących, do Rezerwatu Pokazowego Żubrów i na teren Obrębu Ochronnego Rezerwat.

Karkonoski Park Narodowy - Można wejść do Parku z psem na smyczy. Właściciel powinien posiadać kaganiec dla psa, na wypadek sytuacji wymagającej jego użycia. Park przypomina również o odpowiedzialnej postawie właściciela odnośnie zostawiania przez zwierzę odchodów czy chęci kopania w ziemi. Wymienia także na swojej stronie listę tras, gdzie obowiązuje zakaz wchodzenia z czworonogami.

Ojcowski Park Narodowy - Plan ochrony Parku umożliwia wprowadzenie psów w kagańcu i na smyczy, co potwierdzają dodatkowo zasady udostępniania parku.

Poleski Park Narodowy - Plan ochrony dopuszcza wprowadzanie psów prowadzonych w kagańcu i na smyczy.

Wielkopolski Park Narodowy - Zapis w regulaminie mówi o zakazie wprowadzania psów bez smyczy i kagańca. Zatem spokojnie możesz zabrać czworonoga ze sobą.

Narwiański Park Narodowy - Według informacji podanych na Facebooku Polskich Parków Narodowych, możliwe jest wprowadzenie psów na kładki przyrodnicze na smyczy. Ciężko jednak znaleźć takie informacje na stronie głównej Narwiańskiego PN oraz w jego planie ochrony.

W tych parkach obowiązują ograniczenia

Biebrzański Park Narodowy - W Biebrzańskim Parku Narodowym można wprowadzać psy (na smyczy o długości do 1,5 metra) na drogi publiczne oraz wybrane szlaki i ścieżki edukacyjne.

Gorczański Park Narodowy - zakaz wstępu z psem do Parku. Wyjątkiem od tego zakazu są objęte miejsca wyznaczone w planie ochrony, psy pasterskie oraz obszary, na których dopuszczony jest wypad oraz psy asystujące. W planie ochrony Gorczańskiego Parku Narodowego wyznaczono 6 odcinków szlaków, na których dopuszczalna jest wędrówka w psem na smyczy.

Park Narodowy Ujście Warty - Z psami można wchodzić do Parku wyłącznie na terenie obwodu ochronnego Polder Północny - Witnica (część Parku na północ od Warty). Psy powinny być na smyczy. W pozostałej części Parku obowiązuje zakaz wprowadzania psów. Zakazy nie dotyczą psów asystujących osobom niepełnosprawnym.

Świętokrzyski Park Narodowy - brak możliwości wejścia na teren Parku z psem. Z psem na smyczy możemy wędrować po Świętokrzyskim Parku Narodowym na odcinku szlaku czerwonego Huta Szklana - Łysa Góra, biegnącym wzdłuż drogi asfaltowej na Święty Krzyż oraz na ścieżce pieszo-rowerowej między Świętą Katarzyną a Podgórzem. Obie trasy znajdują się w strefie ochrony krajobrazowej.

Tatrzański Park Narodowy - Z psem można wędrować jedynie Drogą pod Reglami i szlakiem biegnącym dnem Doliny Chochołowskiej (z Siwej Polany do schroniska na Polanie Chochołowskiej). Pies musi być prowadzony na smyczy. Na pozostałym obszarze obowiązuje całkowity zakaz wprowadzania zwierząt.

Wigierski Park Narodowy - ciężko znaleźć informacje o wprowadzaniu psa na teren Parku. Plan ochrony wspomina o oczekiwaniu możliwości wypoczynku z psem "co nie było dotąd rozważane i brane pod uwagę w Planach Ochrony WPN". Polskie Parki Narodowe na facebookowym profilu informują: ― W Wigierskim Parku Narodowym na tereny NIE objęte ochroną ścisłą i czynną, psy generalnie mogą być wprowadzane.

Ograniczenia czekają nas w Tatrzańskim Parku Narodowym
Ograniczenia czekają nas w Tatrzańskim Parku NarodowymGerardEast News

Parki narodowe, w których obowiązuje całkowity zakaz wejścia z psem

Babiogórski Park Narodowy - na terenie całego Babiogórskiego Parku Narodowego obowiązuje zakaz wchodzenia z psami.

Bieszczadzki Park Narodowy - całkowity zakaz wprowadzania psów.

Drawieński Park Narodowy - całkowity zakaz wstępu z psami. Brak zapisu w regulaminie, reguluje to ustawa o ochronie przyrody.

Kampinoski Park Narodowy - trzeba uznać, że Park jest niedostępny dla psów z powodu braku planu ochrony.

Magurski Park Narodowy - na razie nie można wprowadzać psów na teren Parku, ten powołuje się na tekst ustawy. Wstęna wersja planu ochrony jest gotowa i po konsultacjach społecznych z dnia 17 lipca 2023 roku. Może pocieszyć, że jest tam zapis o udostępnieniu szlaków pieszych dla psów na smyczy i w kagańcu, ale ustalono limit na 45 osób prowadzących psy.

Park Narodowy Bory Tucholskie - zakaz wstępu do Parku narodowego z psem. Wyjątkiem jest droga publiczna tak zwana droga "pilska" biegnąca od miejscowości Bachorze do miejscowości Owink. Poruszając się tą drogą z psem należy pamiętać aby z niej nie schodzić a pies musi być zapięty na smyczy lub szelkach. Miejscem udostępnionym do wejścia z psem jest również cumowisko łodzi w Bachorzu. Tutaj też musimy pamiętać aby psy były zapięte na smycz lub szelki.

Park Narodowy Gór Stołowych - Na terenie Parku narodowego obowiązuje zakaz wprowadzania psów. Wyjątkiem są drogi, które i tak są mało atrakcyjne na taki spacer ze względu na potencjalnie duży ruch. PN Gór Stołowych udostępnia mapę tras dopuszczonych dla psów, o ile te będą w kagańcu i na smyczy, ze względu na kontrolę ich zachowania i potencjalny konflikt z obecnymi w parku wilkami. Z ciekawszych tras, dopuszczony jest szlak do schroniska PTTK "Na Szczelińcu".

Pieniński Park Narodowy - obowiązuje całkowity zakaz wprowadzania psów. Co więcej, Park informuje również, że zakaz dotyczy także wnoszenia psa np. na rękach, w transporterze, plecaki itp.

Roztoczański Park Narodowy - brak możliwości wejścia z psem na teren Parku.

Słowiński Park Narodowy - brak możliwości wprowadzania psów, Park powołuje się na ustawę. Wyjątkiem są niektóre trasy, które park udostępnia na mapie poglądowej. To w zasadzie przedłużenie dróg biegnących poza parkiem między miejscowościami. W związku z dużym ruchem samochodowym zwłaszcza w sezonie turystycznym nie są zbyt atrakcyjne do spacerów z psem. Umożliwiają również dojście na parkingi, wieże widokowe i pomosty znajdujące się nad jeziorami w Parku, m.in. Gardno, Dołgie Małe, Dołgie Wielkie czy Łebsko.

Woliński Park Narodowy - obowiązuje zakaz wprowadzania psów na teren Parku.

Jak zachować się w parku narodowym z psem?

Do większości parków narodowych nie można wejść z psem, lub obowiązują ograniczenia. Nic dziwnego, w końcu to miejsce, gdzie najważniejsza jest ochrona dzikiej przyrody. Zabranie psa może sprawić, że dzikie zwierzęta mogą być zaniepokojone lub być przyczyną konfliktu, np. z obecnymi tam wilkami. Warto również zwrócić uwagę na zachowanie swojego pupila i pilnowanie go, by był prowadzony na smyczy.

W związku z tym, że coraz więcej turystów oczekuje, że będzie mogła zabrać wszędzie swojego czworonoga, parki narodowe powinny zadbać o to, aby informacja możliwości lub zakazie wprowadzania psa została wyraźnie oznaczona w widocznym miejscu. Turyści chcą odpocząć w otoczeniu przyrody, cieszyć się jej pięknem, a niektórzy dowiedzieć się czegoś ciekawego. Niekoniecznie muszą wiedzieć, co zawiera ustawa o ochronie przyrody lub plan ochrony.

Po co nam pszczoły?SCP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas
{CMS: 0}