Z Himalajów może znikną najstarszy mech na świecie. Winne zmiany klimatu

Naukowcy ostrzegają, że Takakia, najstarszy mech na świecie, który datuje się nawet na 390 mln lat p.n.e. może zniknąć z Tybrtu. Niestety nie jest w stanie zaadaptować się do szybko zmieniających się zmian klimatu.

Takakia jest starsza od Himalajów o 100 mln lat.
Takakia jest starsza od Himalajów o 100 mln lat. AFP
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Takakia jest rodzajem mchu z rodziny takakijowatych (Takakiaceae). Jest to bardzo rzadki i nietypowy gatunek mchu, który można znaleźć tylko w niewielkich ilościach w odległych częściach USA, Japonii i Tybetu. Naukowcy szacują, że jest straszy o 100 mln lat od Himalajów.

Rozmiary mchu są niewielkie. Tworzy luźne kępki, z których wyrastają delikatne, proste łodygi. Na łodygach znajdują się liście w dwóch rzędach, ząbkowane lub piłkowane na brzegach. Ze względu na skrajne warunki pogodowe, w których rośnie, Takakia wyewoluowała zdolność do naprawiania uszkodzonego DNA przez uszkodzenia powstałe na skutek promieniowania ultrafioletowego. 

Ten niewielki mech wytworzył również elastyczny system rozgałęzień, aby stworzyć strukturę, która przetrwa napór śniegu i burz śnieżnych.

Wyprawa po mech

Ralf Reski, biotechnolog roślin z Uniwersytetu we Fryburgu w Niemczech wybrał się na naukową ekspedycję wraz ze swoim zespołem, by zbadać wpływ zmian klimatu na Takakię. Niestety wpływ zmian klimatu sprawia, że mech jest narażony na o wiele wyższe stężenia promieniowania ultrafioletowego niż te, do których się przystosował. 

Zespołowi udało się ustalić, że populacja Takakia w Tybecie zmniejsza się o około 1,6 proc. rocznie. Naukowcy szacują, że do końca XXI wieku ze względu na gwałtowne zmiany atmosferyczne, warunki, w których będzie mogła występować Takakia ograniczą się do 1-1,5 tys. km2  na całym świecie.

W ramach ratowania gatunku przed wyginięciem naukowcy zaczęli hodować mech w laboratorium i przesadzać go na eksperymentalne siedliska w Tybecie.

Źródło: The Guardian

Dlaczego boimy się węży?Program Czysta Polska
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas