Wysycha jezioro, które jest źródłem wody dla 20 mln Amerykanów
Poziom leżącego na pograniczu stanów Nevada i Arizona sztucznego jeziora Mead jest najniższy w historii. Winna temu jest długoletnia susza.
Jezioro Mead, przez które przepływa rzeka Colorado, położone jest wzdłuż granicy pomiędzy Arizoną i Nevadą, na pustyni Mojave. Powstało w wyniku budowy zapory Hoovera, która generuje energię elektryczną dla Arizony, Nevady i Kalifornii. Jezioro dostarcza także wodę dla obszarów na całym południowym-zachodzie Stanów Zjednoczonych.
Urzędnicy, którzy stwierdzili, że poziom wody jest tam teraz najniższy od lat 30. XX wieku, kiedy zbudowano tamę, spodziewają się, że będzie się on jeszcze bardziej obniżał przez suche i upalne lato.
W latach, kiedy poziom wody jest normalny, tama produkuje elektryczność dla 8 mln ludzi, ale niedostatek wody spowolni produkcję energii, wywierając dodatkową presję na coraz bardziej pozbawione wody systemy na zachodzie kraju.
Zmiana klimatu potęguje suszę
- Każda stopa (0,3 metra - przyp. red.) obniżenia się poziomu wody w jeziorze, oznacza utratę sześciu megawatów wydajności produkcji energii - powiedziała CNN Patricia Aaron, rzeczniczka amerykańskiego Biura Rekultywacji. Już teraz zapora Hoovera może produkować 25 proc. mniej energii.
Zobacz również:
Susza w Stanach nie dotyczy zresztą tylko jeziora Mead. Według amerykańskiego Monitora Suszy w tym momencie około 75 proc. zachodniej części Stanów ma z nią poważny problem. Dotyka on tej części kraju już od dziesięcioleci. Jednak jej skutki potęguje kryzys klimatyczny.
- Zmiana klimatu odgrywa tu wyraźną rolę, ponieważ ostatnie lata były jednymi z najgorętszych w historii pomiarów. Cieplejsze temperatury napędzają to błędne koło suszy i utrudniają nawet w ponadprzeciętnie deszczowych latach załagodzić jej skutki. A kiedy wystąpi rok lub dwa z opadami poniżej średniej, jak było teraz, efekty są katastrofalne - mówił w rozmowie z CNN meteorolog Brandon Miller.
Wysychające jeziora w Polsce
Także w Polsce mamy jeziora, które ze względu na postępujący proces zmiany klimatu, wysychają. Szczególnie tyczy się to jezior Pojezierza Gnieźnieńskiego. Zniknęły tam już niemal jeziora Wilczyńskie i Kownackie.
Pojezierze Gnieźnieńskie jest szczególnie narażone na suszę, ponieważ roczna suma opadów jest tam najniższa w Polsce.
Źródło: The Guardian, CNN, SmogLabmcz