Wypożyczone pandy wielkie wracają do Chin. Czeka je bardzo długi lot
Oprac.: Katarzyna Nowak
Jedyne dwie pandy wielkie trzymane w niewoli w Wielkiej Brytanii wracają do Chin. Po 12 latach spędzonych na wypożyczeniu w zoo w Szkocji, czeka je długa podróż "do domu".
Yang Guang i Tian Tian to jedyne dwie pandy wielkie w Wielkiej Brytanii. Wypożyczone przez władze chińskie pandy mieszkały w zoo w Edynburgu od 2011 r. Liczono, że podczas pobytu w Szkocji pandom urodzi się potomstwo, ale do tego nie doszło.
Pandy wielkie wracają do Chin
W poniedziałek 4 grudnia 20-letnie obecnie pandy zostały przetransportowane z zoo w Edynburgu na lotnisko w tym miejscu, a stamtąd w specjalnie zaprojektowanych metalowych klatkach na pokładzie samolotu transportowego linii China Southern odleciały do Czengdu w prowincji Syczuan. Do Chin dotrą we wtorek miejscowego czasu.
Yang Guang i Tian Tian są w pewnym stopniu symbolem zmiany w stosunkach brytyjsko-chińskich. Ich wypożyczenie było częścią chińskiej ofensywy dyplomatyczno-wizerunkowej w czasach, gdy ówczesny premier Wielkiej Brytanii David Cameron i minister finansów George Osborne deklarowali początek "złotej ery" w relacjach z Chinami.
Dziś o "złotej erze" nikt już nie mówi, a część posłów Partii Konserwatywnej naciska na premiera Rishiego Sunaka, by nie określał Chin tylko jako "epokowe wyzwanie", lecz jako "zagrożenie". W związku z tą zmianą nie było też szczególnej ochoty na rozmawianie o dalszym przedłużeniu wypożyczenia pand.
Panda wielka - wymieranie i ochrona
Panda wielka je do 40 kg pożywienia dziennie. Zwierzęta naturalnie występują na terenach górskich, preferują zimny i wilgotny klimat, a jej siedliska występują na wysokości 2500-3200 m n.p.m. Coraz więcej terenów, na których bytują pany wielkie, jest wycinanych i niszczonych.
Działalność człowieka jest główną przyczyną wymierania populacji tych dzikich zwierząt. Na terenie Chin funkcjonuje 12 rezerwatów ochronnych, w których mieszka ok. 67 proc. populacji pand wielkich.