Wybierasz się w góry? Spróbuj znaleźć niebieskiego ślimaka

Pieniny są wyjątkowym miejscem na mapie Polski. Niezwykle malowniczy krajobraz przyciąga turystów, a różnorodność środowiska sprzyja dużej bioróżnorodności. Można się o tym przekonać spotykając na szlaku prawdopodobnie najbardziej niezwykłego ślimaka, jaki żyje w naszym kraju.

Pomrów błękitny jest prawodopodobnie najbardziej wyjątkowym polskim ślimakiem
Pomrów błękitny jest prawodopodobnie najbardziej wyjątkowym polskim ślimakiemJerzy Opioła/CC BY-SA 4.0Wikimedia Commons

Wędrując górskimi szlakami, możemy podziwiać otaczającą nas przyrodę. Ale oprócz nas jest tam jeszcze wielu innych "spacerowiczów". Wśród nich zdecydowanie wyróżnia się pomrów błękitny. To ślimak, którego niezwykłej barwy nie sposób przeoczyć.

Gdzie możemy spotkać niebieskie ślimaki?

W Polsce pomrów błękitny (Bielzia coerulans) występuje przede wszystkim w Karpatach, głównie w lasach i wilgotnych wąwozach, wśród murszejących pni i bujnym runie, które dostarczają im urozmaiconego pożywienia i schronienia. Żywi się grzybami oraz różnymi częściami roślin. Należy do rodziny pomrowiowatych i ślimaków nagich, czyli o zredukowanej i niewidocznej z zewnątrz muszli, jak informuje Pieniński Park Narodowy. Jest jednym z 110 ślimaków lądowych, które żyją na tym chronionym obszarze.

Pieniński Park Narodowy apeluje o uwagę

Jako że ślimaki nie są wyjątkowo szybkimi zwierzętami i przy deszczowej pogodzie wychodzą na ścieżki, mogą być rozdeptywane przez turystów. W związku z tym park apeluje o ostrożność. Warto patrzeć pod nogi i zwrócić uwagę, czy na szlaku nie ma tego wyjątkowego ślimaka lub innego przedstawiciela bezkręgowców.

Niezwykła pienińska przyroda

Turystów w Pieniny przyciąga głównie malowniczy krajobraz związany z geologią (malownicze formy ze skał węglanowych) oraz rzeźbotwórczą działalnością Dunajca. Ale różnorodność środowiskowa sprawia, że cały świat zwierzęcy jest tu niezwykle fascynujący. Dotychczas naliczono ponad 7 tysięcy gatunków zwierząt.

Oprócz niebieskich ślimaków możemy spotkać tu m.in. borsuki, dziki, jelenie, rysie. Patrząc w niebo lub na drzewa, może uda nam się dostrzec ptaka o wyjątkowej nazwie kopciuszek, lub o pomurnika, charakteryzującego się niezwykle ubarwionymi skrzydłami. A może uda się nawet dojrzeć majestatycznego puchacza. Pienińskie łąki to także bogactwo motyli, z których najsłynniejszym, a zarazem największym polskim motylem dziennym jest niepylak apollo.

Wieś sadzi nowe drzewaPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas