Węże potrafią robić fikołki. Potwierdzają to zdjęcia
Naukowcom nareszcie udało się potwierdzić, że węże stosują rzadko spotykaną umiejętność, aby uchronić się przed drapieżnikami. Okazuje się, że gady wykonują akrobacje przypominające fikołki i kręcą się w powietrzu. To pierwszy raz gdy badaczom udało się udokumentować to zachowanie. W tym celu zrobili nawet serie efektownych zdjęć.
Osobom, które fascynują się wężami lub panicznie się ich boją nie potrzeba chyba dodatkowych powodów, aby wiedzieć, że to doprawdy wyjątkowe stworzenia. Naukowcy jednak znaleźli nową cechę węży, która czyni je jeszcze bardziej specjalnymi: to fikołki.
Azjatycki wąż w obliczu zagrożenia zaczyna robić fikołki
Badacze z Malezji postanowili przeprowadzić obserwacje gatunku Pseudorabdion longiceps. Okazało się, że wąż w obliczu zagrożenia stosuje bardzo dziwną sztuczkę. Ciska swoim ciałem w powietrze, na dodatek obracając się. Obrazek wygląda jakby wąż nagle zaczynał robić fikołki.
"Węże padają ofiarami różnych drapieżników i używają wielu mechanizmów obronnych, aby nie zostać zjedzonym. Zaliczamy do nich ucieczkę, kamuflaż, zmianę barw, naśladownictwo, wydzielanie odorów, udawanie martwego, czy przyjmowanie odstraszającej postawy" - piszą naukowcy.
Jednak małe węże z gatunku Pseudorabdion longiceps, które występują głównie w Azji i są aktywne głównie w nocy wypracowały całkiem nowy mechanizm, którego próżno szukać u jakiegokolwiek innego gatunku.
Ucieczka przez fikołki. Takiej sztuczki nie stosuje prawie nikt
Azjatyckie węże narażone są na wiele rodzajów większych od siebie drapieżników, dlatego "wymyśliły", że najlepszą formą ucieczki będzie... robienie fikołków. To zachowanie było już wcześniej znane naukowcom, ale dopiero teraz udało się je dokładnie zbadać i sfotografować.
"Gdy się do niego zbliżyliśmy, wąż się wystraszył, zwinął się w pętlę i zaczął uciekać. Wąż, robiąc fikołki, przemieścił się na odległość ok. półtora metra w czasie pięciu sekund" - opisują swoje obserwacje badacze na łamach "Biotropica".
Naukowcy tłumaczą, że dzięki takiemu sposobowi ucieczki i pochyleniu terenu gad był w stanie szybko nabierać prędkości. Robienie fikołków daje wężowi cenny czas na ucieczkę i jednocześnie dezorientuje napastnika. Jest to także dobry sposób, aby zmylić drapieżniki posługujące się węchem.
Fikołki węża widać na poniższym nagraniu wideo (od ok. 1:40):