W Warszawie można powąchać rośliny o zapachu Coca-Coli i cebuli

"Aromatyczny Botaniczny" - to akcja, która trwa właśnie w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego. W jej ramach można oglądać i wąchać rośliny o nietypowych zapachach.

W Ogrodzie Botanicznym UW będzie można podziwiać pelargonie o zapachowych liściach.
W Ogrodzie Botanicznym UW będzie można podziwiać pelargonie o zapachowych liściach.123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Ogród Botaniczny UW znajduje się w Alejach Ujazdowskich w Warszawie w sąsiedztwie Łazienek Królewskich. To jeden z trzech najstarszych ośrodków naukowych tego typu w Polsce. Powstał w 1818 r. na terenie Ogrodów Królewskich w Łazienkach dzięki staraniom profesora botaniki Michała Szuberta, a w 1916 r. przeszedł pod zarząd Uniwersytetu Warszawskiego. Ogród skupia się na działalności naukowej i edukacyjnej.

Warszawa. Bazylia o zapachu Coca-Coli w ogrodzie botanicznym

Kuratorka działu roślin ozdobnych Ogrodu Botanicznego UW Dorota Szubierajska zapewniła, że naukowcom udało się zebrać wiele bardzo ciekawych okazów. Wśród nich wyróżnia się bazylia o zapachu coli lub cebuli. 

Oprócz nich znajduje się cała gama "klasycznych" roślin. Obecnie kwitną lilaki, rododendrony, lunarie czy bodziszek. Niebawem będą kwitły jaśminowce i azalie.

W ramach akcji Aromatyczny Botaniczny organizowane są wykłady, spacery i warsztaty, których przewodnim tematem jest komunikacja roślin za pomocą zapachu.

Kuratorka podkreśla, że maj w Ogrodzie Botanicznym w Warszawie jest okresem wyjątkowym. To właśnie teraz rozpoczął się sezon kwitnienia wielu roślin, które roztaczają zapach tylko w tym miesiącu.

Dorota Szubierajska mówi jednak, że nie tylko wiosna, ale też i lato jest wielką niespodzianką zapachową. W związku z tym Ogród Botaniczny planuje przygotować rabatę zapachową, na której będą rosły nieoczywiste rośliny ozdobne i użytkowe o wyjątkowych zapachach. W planach jest posadzenie bazylii w ośmiu odmianach na przykład o zapachu fiołków, a także pelargonie ozdobne.

Rośliny o nietypowych zapachach

Wkrótce do ogrodu ze szklarni roślin użytkowych zostaną przesadzone rośliny o nietypowych zapachach. Znajdzie się tam m.in. bazylia o zapachu coli lub cebuli oraz pelargonie, których kwiaty nie są tak okazałe, jak popularne pelargonie balkonowe, za to liście zachwycą wonią.

"Te rośliny stanowią nie tylko ozdobę, ale są świetnymi dodatkami do potraw czy orzeźwiających lemoniad" - podsumowała Szubierajska.

oprac. Magdalena Mateja-Furmanik

Spalarnie śmieci i odpadyINTERIA.PL
PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas