W Brazylii odkryto szczątki najstarszego ssaka na świecie
Aż 225 milionów lat mają skamieniałe szczątki gryzonia, odkryte na południowym wschodzie Brazylii. To najstarszy znany nauce okaz ssaka - twierdzą naukowcy z tego kraju i Wielkiej Brytanii, analizujący znalezisko.

Reprezentowany przez skamieniałość gatunek nazwano Brasilodon quadrangularis. Zwierzę to, uznane za najstarszego znanego ssaka, było praprzodkiem współczesnych kapibar - zauważają autorzy badań na łamach wrześniowego wydania pisma "Journal of Anatomy".
Brasilodon quadrangularis. Najstarszy ssak świata
Zdaniem badaczy osobnik mierzył 20 cm wysokości i ważył 15 gramów. Na podstawie badań skamieniałych kości, m.in. jego zębów, ustalono, że gryzoń posiadał zęby mleczne i stałe. Według paleontologów przedstawiciele Brasilodon quadrangularis żywili się owadami i niewielkich rozmiarów gadami. Żyły w niewielkich jamach. Do momentu uzyskania samodzielności towarzyszyły im również młode.

Gdzie i jak żył Brasilodon quadrangularis?
Badacze szacują, że najstarszy znany ssak prawdopodobnie utrzymywał wyższe tempo metabolizmu niż gady. Autorzy publikacji zauważają, że prace nad ustaleniem wieku i wyglądu Brasilodon quadrangularis trwały 18 lat i ruszyły krótko po odkryciu skamieniałych kości gryzonia w skałach w stanie Rio Grande do Sul, na południowym wschodzie dzisiejszej Brazylii.
W badaniach uczestniczyli paleontolodzy m.in. z brazylijskich uniwersytetów Rio Grande do Sul i Unilasalle oraz Muzeum Historii Naturalnej w Londynie.
Najlepsze zdjęcia zwierząt i natury 2022. Nagrody dla Polaków
Prezentujemy najlepsze zdjęcia z konkursu "TTL Photographer of the Year 2022". Zgłoszono w nim ponad 8 tys. fotografii przedstawiających przyrodę i zwierzęta. Nagroda za pierwsze miejsce wyniosła 1,5 tys. funtów i powędrowała do autora zdjęcia polującego karakala. Wśród wyróżnionych nie zabrakło Polaków.

















