W Antarktyce ukryło się dziwne stworzenie. Ma szczypce i dwie pary oczu
Naukowcy opisali nowy gatunek z rodzaju kikutnic, zwanych także "morskimi pająkami". Austropallene halanychi odkryto w Morzu Rossa w Antarktyce. Stworzenie ma żółtą barwę, duże szczypce oraz dwie pary oczu.
Opisany gatunek jest dalekim krewniakiem skrzypłoczy. Znane także jako "morskie pająki", kikutnice żyją na dnie morza, odżywiają się przy pomocy ssawek i oddychają... odnóżami. Nowy gatunek wyłowiono z głębokości prawie 600 metrów w Morzu Rossa w Antarktyce.
Stwór z Antarktyki czekał 10 lat na opisanie
Ciało Austropallene halanychi ma zaledwie centymetr długości, a z odnóżami - trzy centymetry. Stworzenie wyróżnia żółty kolor oraz szczypce, którymi chwyta pożywienie.
Opisany po raz pierwszy gatunek jest dla naukowców symboliczny. Pokazuje bowiem, jak bardzo niezbadana jest jeszcze fauna Antarktyki i że ten obszar wymaga wielu dodatkowych badań.
"Jest tam tak dużo rzeczy, że z każdą wyprawą odkrywamy coś nowego" - podkreśla Andrew Mahon, współautor pracy na temat kikutnicy. Znalezienie potencjalnie nowego gatunku nie oznacza jednak, że od razu można odtrąbić sukces.
W tym wypadku zaskakujące może być to, że opisanie Austropallene halanychi zajęło badaczom aż... 10 lat. Stworzenie zostało wyłowione przez załogę statku badawczego Nathaniel B. Palmer jeszcze w 2013 r. Jednak dopiero teraz opublikowano pracę naukową na jego temat.