W Antarktyce ukryło się dziwne stworzenie. Ma szczypce i dwie pary oczu

Naukowcy opisali nowy gatunek z rodzaju kikutnic, zwanych także "morskimi pająkami". Austropallene halanychi odkryto w Morzu Rossa w Antarktyce. Stworzenie ma żółtą barwę, duże szczypce oraz dwie pary oczu.

Na dnie Morza Rossa w Antarktyce odkryto nowy gatunek kikutnic. "Morski pająk" czekał 10 lat na opisanie
Na dnie Morza Rossa w Antarktyce odkryto nowy gatunek kikutnic. "Morski pająk" czekał 10 lat na opisanie123/mat. prasowe123RF/PICSEL

Opisany gatunek jest dalekim krewniakiem skrzypłoczy. Znane także jako "morskie pająki", kikutnice żyją na dnie morza, odżywiają się przy pomocy ssawek i oddychają... odnóżami. Nowy gatunek wyłowiono z głębokości prawie 600 metrów w Morzu Rossa w Antarktyce.

Stwór z Antarktyki czekał 10 lat na opisanie

Ciało Austropallene halanychi ma zaledwie centymetr długości, a z odnóżami - trzy centymetry. Stworzenie wyróżnia żółty kolor oraz szczypce, którymi chwyta pożywienie.

Opisany po raz pierwszy gatunek jest dla naukowców symboliczny. Pokazuje bowiem, jak bardzo niezbadana jest jeszcze fauna Antarktyki i że ten obszar wymaga wielu dodatkowych badań.

"Jest tam tak dużo rzeczy, że z każdą wyprawą odkrywamy coś nowego" - podkreśla Andrew Mahon, współautor pracy na temat kikutnicy. Znalezienie potencjalnie nowego gatunku nie oznacza jednak, że od razu można odtrąbić sukces.

W tym wypadku zaskakujące może być to, że opisanie Austropallene halanychi zajęło badaczom aż... 10 lat. Stworzenie zostało wyłowione przez załogę statku badawczego Nathaniel B. Palmer jeszcze w 2013 r. Jednak dopiero teraz opublikowano pracę naukową na jego temat.

Druk 3D z recyklingu. Butelki PET zyskują drugie życiePolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas