Ustawa wiatrakowa a przyroda. Specjaliści wydali ekspercką opinię

Sejm w środę wznowił przerwane w ub. tygodniu obrady dotyczące projektów ustaw ws. zamrożenia cen energii. Posłowie KO i Polski 2050 wnieśli poprawkę wykreślającą z projektu ws. cen energii przepisy dotyczące rozmieszczania elektrowni wiatrowych. Temat pozostaje jednak wciąż gorący. Czy w dyskusji o budowie farm wiatrowych wzięto pod uwagę przyrodę?

Przyroda a farmy wiatrowe. Potrzebne są konkretne regulacje
Przyroda a farmy wiatrowe. Potrzebne są konkretne regulacjeEast News123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Do Sejmu trafił projekt ustawy dotyczący zamrożenia cen energii. Emocje budzi zwłaszcza kwestia dotycząca przepisów zmniejszających dopuszczalne odległości elektrowni wiatrowych od zabudowy mieszkaniowej, ale i od obszarów chronionych. Choć w planach koalicji jest wyłączenie kwestii elektrowni wiatrowych z projektu ws. cen energii, potrzebne będzie dostosowanie planów inwestycji w OZE do praw przyrody.

Przyrodnicy pytają: co z lasami, ptakami i nietoperzami? W związku z ważną kwestią, jaką jest wpływ technologii odnawialnych na przyrodę, Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody "Salamandra" w pilnym trybie przygotowało ekspercką opinię.

Odległość elektrowni wiatrowej od rezerwatu

Specjaliści z Salamandry proponują wprowadzenie do przepisów buforu 200 m między lasami oraz zbiornikami i ciekami wodnymi a lokalizacją elektrowni wiatrowych.

“Taka odległość znajdowała się już w krajowych i międzynarodowych wytycznych dotyczących ocen oddziaływania farm wiatrowych na nietoperze, ale - delikatnie mówiąc - nie przez wszystkie organy była przestrzegana" - alarmuje organizacja.

Salamandra zwraca uwagę, że w rozumieniu ustawy o lokalizowaniu elektrowni wiatrowych na terenach parków narodowych, rezerwatów przyrody, parków krajobrazowych i obszarów Natura 2000 należy zachować następujące odstępy.

W przypadku lokalizacji elektrowni wiatrowej od:

1) parku narodowego, rezerwatu przyrody i obszaru Natura 2000, którego jednym z przedmiotów ochrony są ptaki lub nietoperze odległość wynosi nie mniej niż 500 metrów;

2) lasu, a także linii brzegów rzek, jezior i innych wód powierzchniowych odległość wynosi nie mniej niż 250 metrów.

Turbiny i ochrona gatunków chronionych

Według przyrodników podstawowym celem zmiany jest dostosowanie zapisu ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych do rezolucji Porozumienia EUROBATS (ochrona nietoperzy).

Ważne jest też uwzględnienie w przepisach aktualnej wiedzy dot. zmniejszenia podstawowych zagrożeń dla gatunków chronionych, powodowanych przez niewłaściwe lokalizacje elektrowni wiatrowych.

Beczenie owiec ma zbawienny wpływPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas