Tych drzew wkrótce zabraknie. Zagraża im zmiana klimatu

Lasy bukowe są poważnie zagrożone zmianami klimatycznymi. Najnowsze badanie wskazuje, że w ciągu najbliższych 70 lat liczba tych drzew spadnie drastycznie. Szczególnie dotknięte będą buki w Europie południowej i środkowej.

Tych drzew może niedługo zabraknąć
Tych drzew może niedługo zabraknąćUnsplash
Lasy bukowe są poważnie zagrożone zmianami klimatycznymi. Najnowsze badanie wskazuje, że w ciągu najbliższych 70 lat liczba tych drzew spadnie drastycznieUnsplash

Są jednymi z najpowszechniejszych drzew w Europie, ale wkrótce mogą zacząć znikać. Buki szczególnie ciężko znoszą zmiany klimatu, a najnowsze badanie wskazuje na to, że w najbliższych dekadach zaczną po prostu zamierać. 

Pożegnanie z bukami. Porażające wyniki badań

Żeby sprawdzić to, jak miewają się bukowe lasy, naukowcy z Uniwersytetu Gutenberga w Moguncji zbadali słoje drzew z całego kontynentu. Wiadomości nie są dobre. Buki już dziś mają się źle, a w najbliższych dekadach warunki staną się dla nich ekstremalnie niekorzystne. 

Badacze z Moguncji wspólnie z partnerami z 32 europejskich instytucji przeanalizowali słoje drzew z 324 stanowisk w Europie, od północnej Szkocji po Grecję. Te dane pozwoliły im przeanalizować tempo wzrostu drzew w ciągu ostatnich 60 lat i opracować prognozę tego, jak będą tolerowały zmiany klimatyczne w przyszłości. 

Przyczyną zamierania lasów są zmiany klimatuUnsplash

Wyniki wskazują, że drzewa w różnych rejonach Europy są dotknięte zmianami klimatu w różnym stopniu. Tempo wzrostu drzew w ciągu ostatnich sześciu dekad było dwa do trzech razy wyższe na nisko położonych obszarach Europy północno-zachodniej i środkowej - takich jak regiony przybrzeżne w Belgii, Holandii, Danii i na Wyspach Brytyjskich - niż na południu. Tempo wzrostu drzew wyraźnie spadło we niemal wszystkich badanych regionach z wyjątkiem Szwecji i Norwegii, ale zjawisko najsilniej widać na południu kontynentu. 

Za śmierć drzew odpowiada zmiana klimatu

"Nawet zakładając stosunkowo optymistyczny scenariusz zmian klimatycznych, w latach 2020-2050 w południowej Europie tempo wzrostu drzew spadnie gwałtownie, nawet o 30 proc". mówi Edurne Martinez del Castillo, klimatolog z Moguncji. Optymistyczny model klimatu zakłada wzrost temperatury o jeden stopień Celsjusza do 2090 roku, podczas gdy scenariusz pesymistyczny przewiduje ocieplenie o pięć stopni Celsjusza. To miałoby dramatyczne konsekwencje. W czarnym scenariuszu większość środkowoeuropejskich lasów odczułaby spadek tempa wzrostu buków o 30 proc, a lasy na południu kontynentu odczują straty przekraczające 50 proc. 

Buki będą wolno rosły, szybciej zamierały, a wysuszone lasy będą o wiele bardziej podatne na katastrofalne pożary. Pod koniec tego stulecia era bukowych lasów w Europie może się zakończyć. 

Buki będą wolno rosły, szybciej zamierały, a wysuszone lasy będą o wiele bardziej podatne na katastrofalne pożary. Pod koniec tego stulecia era bukowych lasów w Europie może się zakończyć. Unsplash

Buków będzie coraz mniej

“Spodziewamy się znacznego spadku wzrostu buków z powodu wzrostu częstotliwości i intensywności susz, zwłaszcza na południowych granicach zasięgu występowania tych drzew" mówi dr Edurne Martinez del Castillo z Uniwersytetu Gutenberga w Moguncji. Skutki odczuje zarówno środowisko jak i leśnictwo, bo buki są jednym z najważniejszych gatunków drzew tworzących europejskie lasy, stanowią ważny magazyn węgla i istotny surowiec dla branży drzewnej. Ponad 100 lasów bukowych w 18 europejskich krajach znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. 

Autorzy badania uważają, że pilnie potrzebne są działania adaptacyjne, które mogłyby złagodzić konsekwencje środowiskowe i gospodarcze. Tym bardziej, że lasy bukowe działają jak pochłaniacze dwutlenku węgla, a zmniejszenie wzrostu drzew ma prowadzić do dalszego zamierania lasów, zmniejszając ten efekt.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas