To zwierzę ma niezwykle dziwne oczy. U człowieka ważyłyby 100 kilogramów

Świat fauny pełny jest niesamowitych zwierząt. Jednakże obecnie jedno stworzenie wprawia naukowców w osłupienie. Jest nim wyjątkowy morski robak. Badacze nie mogą odkryć, po co mu tak gigantyczne gałki oczne.

Jakie tajemnice skrywają oczy morskiego robaka? (zdjęcie ilustracyjne)
Jakie tajemnice skrywają oczy morskiego robaka? (zdjęcie ilustracyjne)thvideo123RF/PICSEL

Przyroda ciągle nas zadziwia. Na świecie istnieją różnego rodzaju stworzenia, których kształt i cechy "nie są normalne", dlatego też specjaliści spędzają całe lata na badaniu ich tajemnic i ścieżek ewolucji.

Naukowcy zwracają uwagę na szczególny gatunek morskiego robaka, który należy do wieloszczetów z rodziny Alciopidae. Okazuje się, że jego oczy są ogromne i są około 20 razy cięższe od reszty głowy. Gdyby człowiek posiadałby takie gałki, to ważyłyby w sumie około 100 kg.

Po co robakowi takie gigantyczne oczy?

Badacze wskazują, że o tych niezwykłych zwierzętach wiemy już od pewnego czasu, jednakże nigdy nie udało się określić, w jaki sposób one żyją.

"Postanowiliśmy rozwikłać tajemnicę, dlaczego prawie niewidzialny, przezroczysty robak żywiący się nocą ewoluował i zyskał ogromne oczy. W związku z tym pierwszym celem była odpowiedź na pytanie, czy duże oczy zapewniają robakowi dobry wzrok" - mówi biolog morski Michael Bok z Uniwersytetu w Lund w Szwecji.

W analizach badano wzrok trzech gatunków robaków morskich z Morza Śródziemnego, czyli Torrea candida, Naiades cantrainii i Vanadis cf. formosa. Wykonano specjalistyczne eksperymenty optyczne, morfologiczne oraz elektrofizjologiczne oczu tych zwierząt. Okazało się, że stworzenia z rodziny Alciopidae, do której należą wspomniane trzy gatunki, są w stanie widzieć małe, odległe obiekty oraz mogą śledzić ich ruch.

Robak o wybitnym wzroku

Wcześniej było wiadomo, że jedynie kręgowce, stawonogi i głowonogi posiadają zdolność widzenia obiektów. Specjaliści są zdania, że ich odkrycia są niezwykłe. Wskazują, że większość wieloszczetów posiada jedynie podstawowe widzenie o niskiej rozdzielczości, lub też kierunkową fotorecepcję - wykrywa tylko światło i kierunek, z którego pochodzi.

Jak mówi neurobiolog i biolog morski Anders Garm z Uniwersytetu w Kopenhadze: "Po raz pierwszy tak zaawansowany i szczegółowy obraz został zademonstrowany poza tymi grupami. W rzeczywistości nasze badania wykazały, że robak ma wybitny wzrok. Jego wzrok jest na równi ze wzrokiem myszy lub szczurów, mimo że jest stosunkowo prostym organizmem z maleńkim mózgiem".

Mimo ujawnienia zagadki, naukowcy wciąż zastanawiają się, dlaczego to stworzenie potrzebuje aż tak wyrafinowanego wzroku. Jednakże wskazówkę mogą dać badania wykonane około 50 lat temu. Ujawniły one, że oczy tych robaków najlepiej wykrywają długości fal ultrafioletowych. Sugeruje to, że nocne życie na dnie morskim ma wyjątkową tajemnicę, której jeszcze specjaliści nie odkryli.

"Mamy teorię, że same robaki są bioluminescencyjne i komunikują się ze sobą za pomocą światła. Jeśli użyjesz zwykłego niebieskiego lub zielonego światła jako bioluminescencji, ryzykujesz również przyciągnięcie drapieżników. Ale jeśli zamiast tego robak użyje światła UV, pozostanie niewidoczny dla zwierząt innych niż te z własnego gatunku. Dlatego nasza hipoteza jest taka, że rozwinęły one ostre widzenie w promieniowaniu UV, aby mieć sekretny język związany z rozmnażaniem" - wyjaśnia Gram.

Dodaje: "Może być również tak, że wypatrują bioluminescencji UV zdobyczy. Ale niezależnie od tego, sprawia to, że wszystko jest naprawdę ekscytujące, ponieważ bioluminescencja UV nie została jeszcze zaobserwowana u żadnego innego zwierzęcia. Mamy więc nadzieję, że będziemy w stanie przedstawić to jako pierwszy przykład".

Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym Current Biology.

"Podglądacze przyrody". Czym puszczyk różni się od sowy?
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas