Te rośliny mogą zabić. Trujący ogród zaprasza, ale nie pozwala wąchać

Ogród wypełniony setką trujących, niebezpiecznych i najbardziej psychoaktywnych roślin świata wita odwiedzających tabliczką z napisem "te rośliny mogą zabić". I rzeczywiście - w jednym miejscu zebrano okazy o prawdziwie zabójczych właściwościach.

The Poison Garden w Wlk. Brytanii to wyjątkowy ogród, w którym rosną trujące rośliny
The Poison Garden w Wlk. Brytanii to wyjątkowy ogród, w którym rosną trujące roślinyJames Glossop / News Licensing / ForumAgencja Wyborcza

Ogród trucizn znajduje się w brytyjskim mieście Alnwick w hrabstwie Northumberland. Eleganckie ogrody znajdowały się w tym miejscu już w XVIII w. Kolejni arystokraci przywozili tu coraz to nowe egzotyczne okazy, w szklarniach hodowano np. ananasy.

Od 2005 r. w Alnwick funkcjonuje ogród trucizn. Jest otwarty dla zwiedzających, ale wyłącznie pod nadzorem przewodnika.

Angielski ogród pełen odurzających i trujących roślin

Cały ogród został założony kilka lat wcześniej, w 2001 r., przez księżną Northumberland. Niewielką część przestrzeni poświęcono roślinom o wyjątkowym potencjale.

Zwiedzającym zabrania się wąchania, dotykania i próbowania jakichkolwiek roślin. Część z nich w "odpowiedniej" dawce może zabić.

Piękny, lecz śmiertelnie niebezpieczny - tojad zawiera znaczne ilości toksycznej akonityny i pokrewnych alkaloidów. Można je znaleźć w korzeniach i liściach123RF/PICSEL

W trującym ogrodzie umieszczono około 100 gatunków niebezpiecznych i narkotycznych roślin.

Rosną tu między innymi:

  • pokrzyk wilcza jagoda,
  • złotokap,
  • ciemiernik,
  • tojad (nazywany mordownikiem),
  • rącznik pospolity (to z niego pozyskuje się olej rycynowy),
  • manchineel,
  • barszcz Sosnowskiego,
  • laurowiśnia wschodnia,
  • australijski gatunek gympie-gympie.

Tojad, pokrzyk wilcza jagoda oraz barszcz Sosnowskiego występują także w Polsce. Spożycie nawet niewielkiej ilości tych roślin może być śmiertelne.

Akonityna zawarta w tojadzie jest jedną z najsilniejszych trucizn roślinnych i występuje w liściach tej rośliny. W okresie renesansu akonityna była często stosowaną trucizną i zyskała miano arszeniku roślinnego.

Trujące rośliny zgromadzone w Alnwick mogą występować w naturze lub przydomowych ogrodach. Zwiedzający mogą obejrzeć je z bliska i nauczyć się je rozpoznawać - tak, aby w przyszłości wiedzieć, na które gatunki uważać.

W ogrodzie trucizn można zobaczyć ponadto rosnącą marihuanę i rododendron, z którego niektórzy wytwarzają halucynogenny miód rododendronowy. W brytyjskim ogrodzie nie zabrakło też wyjątkowo dużego okazu maku lekarskiego. Z makowego mleczka z makówki produkowane są jedne z najsilniejszych leków przeciwbólowych świata: kodeina i morfina.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas