Tatry: Szlak Zawrat-Świnica dostępny dla turystów

​Po trzech latach, popularny szlak czerwony z Zawratu na Świnicę, ponownie będzie dostępny dla turystów. Jego otwarcie zaplanowano na 1 czerwca.

article cover
Wikimedia

Szlak był zamknięty z powodu skalnego obrywu trzy lata temu. Tatrzański Park Narodowy poinformował, że zgodnie z rekomendacjami naczelnika TOPR teraz będzie tam obowiązywał ruch jednokierunkowy od Przełęczy Zawrat na wschód do Świnicy.

"W ostatnich latach obserwujemy większy ruch turystyczny na wysokogórskich szlakach i tworzące się zatory, co w miejscach stromych i eksponowanych ma bezpośredni wpływ na poziom bezpieczeństwa. W ocenie TPN i TOPR otwarcie szlaku, jako jednokierunkowego - od Zawratu do Świnicy - pozwoli zmniejszyć natężenie ruchu turystycznego w rejonie wcześniejszego obrywu skalnego" - napisano w komunikacie TPN.

Zdaniem specjalistów, wyeliminowanie ruchu w odwrotnym kierunku, czyli zejście z wierzchołka Świnicy na Zawrat, powinno również wpłynąć na bezpieczeństwo turystów. W początkowym okresie po otwarciu szlaku w informowaniu turystów o zmianach pomogą wolontariusze i pracownicy terenowi TPN.

Pojawią się też tablice informacyjne. Wprowadzone także zostaną zmiany na mapach w punktach wejścia do TPN.

Według statystyk TOPR, liczba wypadków śmiertelnych w ostatnich 10 latach w tym rejonie jest porównywalna z liczbą tragicznych zdarzeń w rejonie Rysów czy całej Orlej Perci.

Prawdopodobnie jest to związane z łatwym dostępem szczytu Świnicy z Kasprowego Wierchu i dużymi trudnościami podczas zejścia w kierunku Zawratu. Często turyści są zupełnie nieprzygotowani na takie trudności.

Erozja skalna, która spowodowała wyłącznie odcinka z ruchu turystycznego, już ustała. Przyrodnicy z TPN nie wykluczają jednak kolejnych obrywów skalnych. Takie zagrożenie jest bowiem naturalnym ryzykiem występującym w górach takich jak Tatry.

PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas