Reklama

Sześcioletni chłopiec znalazł ząb największego rekina w historii

Na plaży w Suffolk (Anglia) sześcioletni Sammy Shelton znalazł ząb, który należał kiedyś do prehistorycznego rekina - megalodona. Skamielina może mieć nawet 16 milionów lat.

Megalodon to prehistoryczny rekin, który żył na Ziemi 15,9 - 2,6 milionów lat temu. Zwierzę było potężne - osiągało nawet 16 metrów długości i wagę 60 ton. Megalodon był drapieżnikiem i polował między innymi na wieloryby i inne duże ssaki morskie. Był to prawdopodobnie największy rekin w historii.

Ząb megalodona znaleziony na plaży

Sammy Shelton poszukiwał skamielin na plaży w Suffolk ze swoim ojcem, Peterem. To właśnie wtedy natrafili na 10-centymetrowy ząb megalodona. Prawdziwość znaleziska potwierdził ekspert w tej dziedzinie - profesor Bob Garrod. "(Ząb - red.) należał do megalodona, największego rekina w historii - i jego zęby to rzadkość na wybrzeżu Wielkiej Brytanii" - zauważył biolog.

Reklama

Ekspert dodaje, że w ciągu roku znajdowanych jest zaledwie kilka podobnych skamielin, i to zazwyczaj słabo zachowanych. Okaz znaleziony przez sześcioletniego Sammy’ego jest jednak w bardzo dobrym stanie.

Zobacz także: Krokodyl pożarł rekina, którego chwilę wcześniej złowił wędkarz

Największy rekin w historii. Miał 276 zębów

Peter Shelton wspomina: "Wiedzieliśmy co to jest, ale nie zdawaliśmy sobie sprawy jakie jest rzadkie". "Po tym jak Sammy to znalazł, rozbudziło to jego zainteresowanie i zabrał skamielinę do szkoły, aby pokazać swojej klasie" - dodaje ojciec sześciolatka.

Ząb znaleziony przez chłopca zawierał nawet ślady szkliwa i korzenia. Znaleziska tego typu z reguły noszą duże znamiona erozji.

Szczątki megalodonów zostały odnalezione już na każdym kontynencie na Ziemi za wyjątkiem Antarktyki. Prehistoryczna ryba posiadała 276 zębów i to przede wszystkim dzięki nim naukowcy byli w stanie odtworzyć wygląd tego największego rekina w historii.

Megalodony co kilka tygodni traciły i wykształcały nowe uzębienie - w całym życiu mogły mieć ich nawet 40 tysięcy. Największa znaleziona skamielina zęba megalodona miała ponad 17 centymetrów długości.

Źródła: BBC, Great Yarmouth Mercury

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rekin | archeologia | biologia | Megalodon | znaleziska | wykopaliska | Anglia | dziecko

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy