Starzec jakubek z łąk. Niszczy wątrobę zwierząt i ludzi

Starzec jakubek to jedna z roślin, która, choć prezentuje się ładnie i wdzięcznie, może mieć toksyczne działanie na inne organizmy. Co trzeba wiedzieć o tej roślinie i komu może zaszkodzić?

Starzec jakubka
Starzec jakubkaJerzy ROMANOWSKIEast News

Kiedyś uważano, że starzec jakubek to roślina o właściwościach leczniczych. Ziele jakubka stosowano na dolegliwości związane z wątrobą czy chorobami skóry. Dziś powszechnie uznaje się ją za roślinę trującą, a nawet mogącą powodować raka.

Starzec jakbuek - czy jest taki straszny?

Starzec to rodzaj roślin o wyjątkowo dużej liczbie gatunków sięgających nawet 1,5 tys. Starzec występuje praktycznie wszędzie na świecie z wyjątkiem Antarktydy. W Polsce wyróżnia się 27 gatunków tego rodzaju, wśród nich widnieje starzec jakubek.

Starzec jakubek kwitnie od czerwca do sierpnia, więc nadal możemy spotkać tę roślinę np. na łąkach, ponieważ jest to polny kwiat. Łodyga sięga nawet 120 cm, a uwagę przyciągają żółte, okazałe kwiaty.

Kiedyś miał leczyć, dziś wiadomo, że truje

Starzec jakubek zawiera jednak alkaloidy pirolizydynowe, które są biosyntetyzowane przez roślinę w celu ochrony przed zwierzętami roślinożernymi. Z tego powodu starzec jakubek stanowi niebezpieczeństwo m.in. dla królików, koni i krów. Obecność alkaloidów pirolizydynowych nie jest charakterystyczna tylko dla tych roślin, ale występuje w nich w znacznym stężeniu.

Bez względu na to czy starzec jakubek jest wysuszony, świeży, czy zwiędły, może być niebezpieczny i zniszczyć wątrobę zwierząt i spowodować problemy neurologiczne. Jest też prawdopodobieństwo, że obecność  alkaloidów spowoduje zatrucie również u ludzi.

Starzec jakubek jest w stanie nawet doprowadzić do śmiertelnego zatrucia.

Po co nam pszczoły?Stowarzyszenie Czysta PolskaStowarzyszenie Program Czysta Polska
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas