Samice nie zawahają się użyć macek. Ośmiornice rzucają pod wodą mułem i muszlami

Zwierzęta także potrafią rzucać przedmiotami. Robią to nie tylko małpy bytujące na lądzie, ale i gatunki żyjące pod wodą.

Ośmiornica może zmieniać kolor i rzucać przedmiotami w inne zwierzęta
Ośmiornica może zmieniać kolor i rzucać przedmiotami w inne zwierzętaMahmut Serdar Alakus/Anadolu AgencGetty Images
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Na przełomie 2015 i 2016 r. australijscy i amerykańscy naukowcy wykorzystali podwodne kamery, aby uchwycić, jak toczy się życie pod wodą. W kręgu ich zainteresowań znalazła się między innymi ośmiornica ponura, Octopus tetricus. Kamery umieszczono w zatoce Jervis Bay w południowo-wschodniej Australii.

W projekcie uczestniczył m.in. David Scheel, profesor biologii morskiej. Jego zespół przejrzał w sumie 24 godziny nagrań. Zaobserwował, że ośmiornice ponad 100 razy rzucały kamieniami, mułem i muszlami. Nie zawsze wiadomo było, do kogo rzucają te morskie stworzenia.

Aby wykonać rzut, ośmiornice przybierały najpierw odpowiednie pozycje i zwijały macki, aby precyzyjnie oddać "strzał". Macki ośmiornic służą im za ręce; potrafią dzięki nim chwytać, przemieszczać się oraz polować. Naukowcy zwracają uwagę na precyzyjność ośmiornic oraz proces przygotowania się do wykonania rzutów.

"Rzucanie przedmiotami jest rzadkim zachowaniem wśród zwierząt" - mówi David Scheel. "Wykonanie tej czynności pod wodą, nawet na niewielką odległość, wydaje się niezwykłe i dość trudne".

Naukowcy przyznają, że rzucanie przedmiotami stosują najczęściej samice. Około 17 proc. zaobserwowanych rzutów wykonały w kierunku innych ośmiornic. "Ofiara" umiała się jednak obronić i stosowała uniki - komentują naukowcy.

"O ile nam wiadomo nie zgłaszano wcześniej tego, że ośmiornice rzucają w inne, więc dowody na to są nowością. Ogólnie rzecz biorąc, ośmiornice są zwykle samotnymi zwierzętami. Wydaje się, że jest to kolejny sposób, w jaki zachowują się podczas interakcji - mówi David Scheel.

Poroża zamiast grzybów. Gdzie szukać "rogatego złota"?Polsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas