Rekiny młoty wstrzymują oddech, by utrzymać ciepło podczas nurkowania

Naukowcy z University of Hawai'i w Mānoa dokonali zaskakującego odkrycia, a mianowicie ustalili, że rekiny młoty wstrzymują oddech jak ssaki morskie oddychające powietrzem, aby utrzymać ciepło podczas nurkowania w głębinach.

Rekiny młoty wstrzymują oddech, by utrzymać ciepło podczas nurkowania
Rekiny młoty wstrzymują oddech, by utrzymać ciepło podczas nurkowania 123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Większość ryb jest zmiennocieplna, czyli ich temperatura zależy od temperatury otoczenia oraz zewnętrznych źródeł ciepła. Oznacza to, że gdy przemieszczają się z ciepłej wody powierzchniowej do zimnych głębin, ciepło wytwarzane przez tkanki mięśniowe jest odprowadzane przez krew i szybko opuszcza ciało przez skrzela.

Tego o rekinach młotach nie wiedzieliśmy

Pomimo tego rekiny młoty, które naturalnie występują w ciepłych wodach przybrzeżnych i wodach tropikalnych, w celu zdobycia pożywienia mają w zwyczaju nurkować nawet na głębokość 1000 metrów, gdzie temperatura może spaść poniżej 5°C, co dało naukowcom do myślenia.

Postanowili więc sprawdzić, czy zmiany temperatury ciała rekina młota rzeczywiście są w takich okolicznościach kontrolowane pasywnie, czy może zachodzi tam jakiś proces, o którym nie mieliśmy pojęcia. W tym celu wyposażyli dorosłe osobniki w przyrządy do pomiaru głębokości nurkowania, temperatury otoczenia, aktywności ogona, orientacji ciała i temperatury mięśni.

W ten sposób odkryli, że temperatura mięśni rekinów pozostawała podwyższona podczas nurkowania, ale nagle stygła, gdy wracały na powierzchnię wody - ten nagły spadek temperatury w drodze na górę wskazywał, że rekiny wstrzymały oddech, dopóki nie zaczęły wypływać na powierzchnię i ponownie oddychać.

Chociaż jest oczywiste, że oddychające powietrzem ssaki morskie wstrzymują oddech podczas nurkowania, nie spodziewaliśmy się, że rekiny będą zachowywać się podobnie. To wcześniej nieobserwowane zachowanie ujawnia, że (...) ewoluowały, aby wykorzystywać żyjącą w głębinach zdobycz i robią to, wstrzymując oddech, aby uzyskać dostęp do tych trudnych fizycznie środowisk na krótkie okresy
Diagram przedstawiający sposób pływania i temperaturę ciała rekina młota podczas głębokiego nurkowania
Diagram przedstawiający sposób pływania i temperaturę ciała rekina młota podczas głębokiego nurkowaniaUniversity of Hawai'idomena publiczna

Rekiny młoty wstrzymują oddech jak ssaki, aby utrzymać ciepło

Modele komputerowe sugerują, że rekiny młoty trzymają skrzela zamknięte, gdy nurkują głęboko w zimnej wodzie, aby zapobiec ucieczce ciepła i tym samym utrzymać ciepło ciała.

Odkrycie to było całkowitym zaskoczeniem dla badaczy, ale zostało potwierdzone również przez nagranie z kamery wykonany na głębokości ponad 1000 metrów, na którym widoczne są skrzela rekina. Naukowcy dodają jednak, że chociaż rekiny mogły wstrzymywać oddech przez dłuższy czas, to umiejętność ta pozwala im nurkować głęboko tylko w krótkich seriach.

Wstrzymywanie oddechu utrzymuje ciepło rekinów młotów, ale także odcina im dopływ tlenu. Chociaż wstrzymują oddech średnio przez 17 minut, spędzają tylko cztery minuty na ekstremalnych głębokościach, zanim szybko wracają do cieplejszych, dobrze natlenionych wód powierzchniowych, gdzie oddychanie zostaje wznowione

Dodając przy okazji, że głowomłot tropikalny jest gatunkiem zagrożonym na całym świecie z powodu przełowienia, a nowe odkrycie budzi obawy o dalszy potencjalny wpływ ingerencji człowieka w ekosystemy głębinowe.

Edukacja ekologiczna na juwenaliach Uniwersytetu WarszawskiegoPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas