Przyroda na całym świecie zanieczyszczona "wiecznymi chemikaliami"

Setki recenzowanych badań ujawniają smutną prawdę - liczne gatunków dzikich zwierząt na całym świecie, od pand przez lwy morskie po tygrysy są zanieczyszczone szkodliwymi "wiecznymi chemikaliami".

Rzeka wypełniona odpadami z tworzyw sztucznych w indyjskich slumsach
Rzeka wypełniona odpadami z tworzyw sztucznych w indyjskich slumsach123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Według Środowiskowej Grupy Roboczej (EWG)  PFAS Project LAB ponad 300 gatunków dzikich zwierząt wykazało ślady prawie niezniszczalnych substancji zwanych PFAS - wiecznych chemikaliów. W samej Europie, gdzie dostępnych jest najwięcej danych spośród wszystkich kontynentów, ujawniono substancje perfluoroalkilowe i polifluoroalkilowe (PFAS) w 17 000 miejsc. Ponad 2 tys. sklasyfikowano jako niebezpieczne dla zdrowia.

Informacje o zanieczyszczeniach w Europie są dostępne dzięki wielomiesięcznemu śledztwu przeprowadzonemu przez dziennikarzy z 18 zachodnioeuropejskich redakcji w ramach projektu "The Forever Pollution Project". Metodologia naukowa stojąca za tym "recenzowanym doświadczeniem dziennikarskim" została zapożyczona z PFAS Project Lab i PFAS Sites and Community Resources Map w USA.

Cały świat zanieczyszczony "wiecznymi chemikaliami"

- Bez względu na kraj lub kontynent, jeśli gatunki są testowane pod kątem zanieczyszczenia PFAS, te szkodliwe chemikalia pojawiają się - powiedział zespół EWG. Puste miejsca na mapie świata to nie brak zanieczyszczeń, ale brak danych.

Analiza wszystkich danych wykazała, że Europa jest znacznie bardziej zanieczyszczona przez PFAS niż dotychczas sądzono. Ich usunięcie z przyrody będzie trudne i kosztowne. Oszacowano, że PFAS obciąża europejskie systemy opieki zdrowotnej od 52 do 84 miliardów euro rocznie.

- Nie rozkładają się w środowisku i są bardzo mobilne, więc można je wykryć w wodzie, powietrzu, deszczu, wydrach i dorszach, gotowanych jajach i ludziach - stwierdzili badacze. Projekt pokazuje, że w Europie istnieje 20 zakładów produkcyjnych i ponad 2100 miejsc, które można uznać za hotspoty PFAS - miejsca, w których zanieczyszczenie osiąga poziomy uważane za niebezpieczne dla zdrowia narażonych ludzi.

Zanieczyszczone miejsca można zobaczyć na mapach świata i Europy. Są także lokalizacje z Polski.

Co to "wieczne chemikalia"?

Nieulegające degradacji substancje PFAS, zwane "wiecznymi chemikaliami" wprowadzone zostały w latach 40. XX wieku. Najbardziej znanym jest używany w naczyniach z powłoką nieprzywierającą teflon.

Trwałe zanieczyszczenie chemikaliami jest obecne w powietrzu, wodzie czy glebie i stwarza zagrożenie dla ludzi. Badanie opublikowane w Environmental Health Perspectives wykazało, że narażenie na wiele PFAS występujących w środowisku może prowadzić do zaburzeń rozwojowych, chorób układu krążenia i wielu rodzajów raka. - Większość ludzi nosi we krwi mieszankę chemikaliów - zauważono w badaniu. Niewiele jednak wiadomo na temat ich łącznego działania.

Środowisko w czasie wojny.Program Czysta Polska
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas