Przyjaźń wydłuża życie. Przynajmniej samicom żyraf
Samice żyraf, które spędzają czas z innymi przedstawicielkami swojego gatunku, żyją dłużej - takie wnioski płyną z opublikowanego właśnie badania międzynarodowego zespołu naukowców.
Zespół Moniki Bond z Uniwersytetu w Zurichu obserwował 512 samic żyraf żyjących w Tanzanii. Naukowcy przez cztery lata regularnie fotografowali wszystkie napotkane zwierzęta, a następnie przy pomocy specjalnego programu komputerowego identyfikowali je na podstawie ciemnych plam, jakie mają na sierści. To unikalne dla każdego osobnika ubarwienie przez całe jego życie pozostaje niezmienne.
Dzięki temu naukowcy stworzyli sieć powiązań społecznych każdego z badanych zwierząt, sprawdzając z jakimi innymi osobnikami i ile dokładnie czasu spędza.
Na tej podstawie zespół odkrył, że samice żyraf, które spędzały dużo czasu w grupach składających się z co najmniej trzech innych przedstawicielek gatunku, miały większe szanse przeżycia, niż samotne osobniki. Towarzyskość okazała się czynnikiem ważniejszym niż bliskość osad ludzkich, czy źródeł pożywienia.
"Przyjaciele mają znaczenie dla przetrwania" - uważa Bond. Jej zdaniem czynnikiem decydującym może być poziom stresu, który w towarzystwie innych samic znacząco się obniża.
Z badania wynika, że ta reguła nie dotyczy samców żyraf.
Poprzednie badania wykazały, że żyją samotne w pojedynkę poszukując pożywienia i partnerek do kopulacji. Nie tworzą też stabilnych ani długotrwałych więzi.