Połyśnicę marchwiankę naturalnie likwiduje tylko porażający grzyb

Połyśnica marchwianka to nie nazwa dania na bazie marchewki, ale niepożytecznego owada. Jej larwy spędzają sen z powiek rolników - powodują gnicie warzyw korzeniowych. Naturalnym wrogiem połyśnicy jest jedynie owadomorek muszy - pasożytniczy grzyb.

article cover
INTERIA.PL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze
Marchewka zaatakowana przez larwy połyśnicy
Marchewka zaatakowana przez larwy połyśnicyROGER STANDEN/Science Photo Library/East NewsEast News

Sezon warzywny trwa w najlepsze, a wraz z nim w ogrodach i na polach uprawnych pojawiają się szkodniki, które niszczą uprawy. Jednym z uciążliwych dla człowieka owadów jest połyśnica marchwianka, której larwy są zabójcze dla warzyw korzeniowych, takich jak marchewka, pasternak, seler, koper i pietruszka.

Larwa połyśnicy marchwianki
Larwa połyśnicy marchwiankiDK IMAGES/Science Photo Library/East NewsEast News

Larwy połyśnicy niszczą korzenie

Połyśnica marchwianka to owad uważany przez ogrodników i rolników za szkodnika. W przypadku tego osobnika największą szkodę w uprawach wyrządzają larwy, które wylęgają się z białego zaledwie 0,5 mm jaja. Larwy żerują na bocznych korzeniach roślin, którymi się żywią. Kiedy urosną, przechodzą w stadium poczwarki.

Larwy połyśnicy marchwianki drążą tunele, co jest bezpośrednią przyczyną uszkodzenia korzeni warzyw. Wraz z nim mogą rozwijać się patogeny, a sama jarzyna zaczyna gnić. W takim stanie warzyw nie można przechowywać.

Osłona przeciwdziała atakom larw
Osłona przeciwdziała atakom larwScience Photo Library/EAST NEWSEast News

Sezon wegetacyjny owada wyróżnia się pojawieniem się dwóch pokoleń. Pierwsze rozwija się w czerwcu i lipcu, a kolejne od sierpnia do października. W zimie poczwarki spoczywają w glebie lub "drzemią" jako larwy w korzeniach w jarzyn.

Czy marchewka jest w stanie się obronić przed larwami połyśnicy marchwianki? Istnieje szansa, że dzięki związkowi o nazwie  frara-2-nonenal marchewki mogą być odporne na działanie larw szkodnika.

Inaczej sprawa wygląda w przypadku grzyba o enigmatycznej nazwie owadomorek muszy. Jest to jedyny naturalny czynnik, który redukuje populacje nielubianych przez człowieka owadów.

Owadomorek muszy - pasożytniczy grzyb w akcji

Pod wdzięczną nazwą owadomorek muszy kryje się pasożytniczy grzyb (łac. Entomophthora muscae). Jest to gatunek grzyba empatologicznego, który rozwija się w ciele ofiary. Owady są infekowane przez zarodniki wytwarzane w grzybni. Lepki zarodnik kiełkuje w ciele ofiary i uniemożliwia jej rozwój fizjologiczny. Po dwóch dniach od infekcji samica owada nieruchomieje i umiera najczęściej zanim złoży jaja.

Niektórzy ogronicy i rolnicy zabezpieczają marchew podczas siewu nie stosując przy tym metod chemicznych. Kluczowy jest płodozmian i lokalizowanie marchwi na obszarach pozbawionych krzaków i drzew oraz nieużytków.

Niektórzy wybierają do tępienia owadów agresywne środki owadobójcze, takie jak insektycydy, należące do grupy pestycydów.

Połyśnica marchwianka
Połyśnica marchwiankaEast News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas