Polscy naukowcy odkryli niezniszczalne zwierzę. Poznajcie niesporczaka
Nowoodkryty niesporczak dostał nazwę gatunkową Mesobiotus mandalori - po zdeterminowanych wojownikach z planety z Gwiezdnych Wojen. Wyjątkowości dodaje fakt, że te zwierzątka mają ledwie milimetr wielkości i mogą przetrwać próżnię kosmiczną!
Do odkrycia doszło w Lasach Czerniejewskich, 30 kilometrów od Poznania. Badano pionowe występowanie niesporczaków na drzewach.
Warto nadmienić, że badania nad tymi niezniszczalnymi zwierzętami trwają w naszym kraju od początku XX wieku. Co więcej - udało się zidentyfikować 114 gatunków na terenie Polski. Ogólnie mamy 1400 udokumentowanych gatunków niesporczaków.
Polscy naukowcy są uznanymi specjalistami od niesporczaków. Współpracują w badaniach nad tymi drobnymi zwierzętami na całym świecie, m.in. w odległym Singapurze.
Niezwykłe odkrycie polskich naukowców
Badacze z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz z Uniwersytetu Gdańskiego prowadzili badania w wielkopolskich lasach. Naukowcy zbadali łącznie 72 okazy zwierząt i jaj.
Niestety, populacje niesporczaka, na które natrafili, nie są aż tak liczne. To z kolei utrudnia zebranie odpowiedniej ilości materiału do kolejnych badań czy do ewentualnego założenia hodowli w warunkach laboratoryjnych. Mimo wszystko twierdzą, że będą dalej pracować nad dokładniejszym opisaniem Mesobiotus mandalori.
"Pierwsze w historii wizualne przedstawienie Mandalore ukazywało ten świat jako pokryty gęstymi lasami. Jego mieszkańcy żyli w wioskach ukrytych w koronach drzew. Odzwierciedla to typową lokalizację nowego gatunku, tj. mech na drzewach w głębokim lesie" - napisali w artykule opublikowanym na łamach "The European Zoological Journal".
Przypomnijmy, że już wcześniej naukowcy odkryli innego niesporczaka - Mesobiotus maklowiczi. Nazwali go na cześć Roberta Makłowicza.
Czym jest niesporczak?
Jest to bardzo małe zwierzę bezkręgowe, długość jego ciała waha się ledwie między 0,1-1,2 milimetra. Zaliczany jest do pierwoustych. Ma lekko ze wyodrębnioną głowę z małym otworem gębowym i 4 pary nierozczłonowanych tułowiowych odnóży, które są zakończone pazurkami lub przylgami. Wyglądem przypominają małą, grubą gąsienicę.
Niesporczaki zasiedlają najrozmaitsze siedliska. Głównie są to środowiska wodne lub wilgotne. W lesie są to najczęściej głębokie partie mchu. Znane są przede wszystkim ze swojej niezwykłej odporności na ekstremalne warunki.
Niesporczak może “zahibernować się” i przetrwać zagładę planety
To mikroskopijne zwierzę jest jednym z najodporniejszych na świecie. Bez problemu mogą wejść w stan anabiozy - życia utajonego. Wtedy stają się niezniszczalne.
Jak podaje Business Insider gdy niesporczak chce stać się nieśmiertelny, to uwalnia wtedy całą wodę ze swojego (już i tak małego) ciałka. Zamienia się w tzw. “cystę-baryłkę". W takim stanie niesporczak może przetrwać setki lat.
Potrafią przetrwać w temperaturach od zera absolutnego, czyli -273 stopni Celsjusza do ponad 150. Znoszą ciśnienie 6000 atmosfer oraz 1000 razy silniejsze promieniowanie jonizujące niż jakiekolwiek inne zwierzę na świecie. Mogą przetrwać 100 lat bez wody.
Udowodniły to badania przeprowadzone przez naszych rodaków w Singapurze. W eksperymencie chciano sprawdzić czy niesporczaki wytrzymają 2,5 tygodnia w próżni i w temperaturze 10 milikelwinów - ledwie 0,001 powyżej najwyższej możliwej temperatury. Badacze pochwalili się sukcesem.
“Jednemu z niesporczaków się to udało - mamy nagranie, jak wybudzony po eksperymencie pływa sobie w wodzie" - mówi w rozmowie z PAP prof. Tomasz Paterek, współautor badań z Uniwersytetu Gdańskiego.
Niesporczaki wysłane w kosmos bez problemu przeżyły kosmiczną próżnię. Ich ostatnia podróż w kosmos odbyła się 3 czerwca 2021 roku, SpaceX wystrzelił 500 niesporczaków. Na ziemię powróciły wszystkie.
Źródła: National Geographic, Zielona Interia, Business Insider, PAP