Pod jakimi drzewami rosną grzyby? Borowików szukaj pod sosnami i świerkami

Jesień to szczyt sezonu na grzyby. Spacer po lesie może obfitować w smaczne i aromatyczne zdobycze, pod warunkiem, że wiadomo, gdzie ich szukać. Pod jakimi drzewami rosną grzyby? Czy w lesie liściastym można znaleźć takie same gatunki, jak w iglastym lub mieszanym? Te pytania nurtują wielu początkujących grzybiarzy. Sprawdź przed wyprawą do lasu.

Powodzenie podczas grzybobrania zależy nie tylko od szczęścia i pogody, ale również od doświadczenia. Wiedza gdzie i o jakiej porze roku rosną konkretne gatunki grzybów pozwoli uniknąć powrotu do domu z pustym koszykiem. 

Pod jakimi drzewami rosną grzyby? Gatunek ma znaczenie

Zależność pomiędzy gatunkami drzew, a rosnącymi w ich pobliżu grzybami nazywana jest mikoryzą. Wzajemnie wzbogacają one glebę o sole mineralne, aminokwasy. 

Korzyści czerpią z tego zarówno grzyby, jak i drzewa, co pozwala im na lepsze odżywienie, a przez to sprawia, że są bardziej dorodne i odporne na choroby. 

Pod jakimi drzewami rosną grzyby? Lista

Najpopularniejszym i przez wiele osób uznawanym za najsmaczniejszy gatunek grzyba w Polsce jest borowik. Gdzie należy go szukać? Okazuje się, że najchętniej porasta on lasy iglaste. 

Reklama

Największe skupiska borowików prawdziwych występują od sosnami i świerkami. Natomiast borowik usiatkowany spotykany jest w okresie od maja do września w lasach liściastych i mieszanych, szczególnie pod bukami i dębami. 

Oto inne popularne gatunki grzybów i drzewa, pod którymi rosną:

  • podgrzybki brunatne - lasy liściaste i mieszane -  najczęściej występują pod bukami, dębami i świerkami,
  • koźlarze - pod brzozami,
  • kurki - lasy iglaste i mieszane - pod świerkami, sosnami ale również bukami, dębami i brzozami,
  • rydze - pod sosnami, w miejscach z dużym dostępem światła słonecznego,
  • pieczarki leśne - pod bukami,
  • maślaki - pod sosnami

Smaczne i lubiane przez grzybiarzy kanie najczęściej występują na polanach i łąkach. Znacznie rzadziej spotyka się je w lesie. Ten gatunek grzyba przy dobrej pogodzie można zbierać aż do końca października. 

Natomiast podgrzybki mają bardzo małe wymagania glebowe, co sprawia, że rosną na wielu podłożach, w lasach iglastych, liściastych i mieszanych, a także na polach, zboczach gór czy przydomowych ogródkach. 

Kiedy wybrać się na grzybobranie?

Planując wyprawę do lasu, warto wziąć uwagę nie tylko lokalizację, ale również czas. Mówi się, że najlepszym momentem na grzybobranie jest wczesny ranek. Jest w tym sporo prawdy. Chodzi nie tylko o konkurencję, która mogłaby pozbierać grzyby wcześniej od nas, ale również o ich kondycję. Szczególne znaczenie ma to podczas gorących dni, gdy wysoka temperatura i duże nasłonecznie mogą uszkodzić grzyby. 

Do lasu najlepiej wybierać się po deszczu, ponieważ wtedy mamy szansę na największy wysyp wielu gatunków. 

Czytaj również:

Tych grzybów nie zbieraj. Grozi za to surowy mandat

Wykręcać czy wycinać grzyby? Leśnicy rozwiewają wątpliwości

Zjedli grzyby, trafili na SOR. Ratownicy pokazali zdjęcie

Zobacz także:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: grzyby jadalne | grzybobranie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy