Płaszczka jawajska uznana za wymarłą. Wyginęła przez człowieka

Katarzyna Nowak

Opracowanie Katarzyna Nowak

W grudniu 2023 r. naukowcy ogłosili wyginięcie gatunku płaszczki jawajskiej (Urolophus javanicus). To pierwsza ryba morska, która wyginęła w wyniku działań człowieka - informują zaniepokojeni naukowcy.

Płaszczka jawajska już prawdopodobnie wymarła
Płaszczka jawajska już prawdopodobnie wymarłaTwitter/ IUCN SSC Shark Specialist GroupEast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Płaszczka jawajska była ostatni raz widziana prawdopodobnie w XIX w. Przyrodnik Eduard von Martens miał zobaczyć ją martwą na targu rybnym w Dżakarcie w latach 60. XIX w. Von Marten nie wiedział, że będzie naukowcem, który zobaczy ten okaz ostatni raz.

Płaszczka jawajska wymarła

Płaszczka jawajska (Urolophus javanicus), została właśnie uznana za wymarłą. Chociaż nie była obserwowana przez grono naukowe od ponad 160 lat, dopiero teraz została uznana za gatunek wymarły. Oceną tego, czy dany gatunek został unicestwiony, zajmują się naukowcy z Uniwersytetu Karola Darwina (CDU) w Australii.

Płaszczka jawajska to według naukowców pierwsza ryba morska, która wyginęła w wyniku działań człowieka. Badacze przypominają, że brak działań ochronnych z równoczesnym niszczeniem siedlisk zwierząt prowadzi do wymierania populacji zagrożonych gatunków morskich na całym świecie.

Płaszczki z rodziny Urolophidae żyją na obszarze Indo-Pacyfiku. Charakteryzuje je mniejszy niż w wypadku innych płaszczek rozmiar oraz pojedynczy jadowity kolec znajdujący się na ogonie.

Przełowienie prowadzi do wymierania zwierząt

Naukowcy zebrali do tej pory niewiele informacji na temat płaszczek jawajskich. Uważa się, że w latach 70. XIX w. przełowienie na Morzu Jawajskim mogło doprowadzić do wyginięcia i innych gatunków. Nieuregulowane połowy były też przyczyną wymarcia płaszczki jawajskiej. Naukowcy szukali jej na próżno od ponad 20 lat w pobliżu Zatoki Dżakarty.

Obecnie obszary Zatoki Dżakarty są mocno uprzemysłowione, co wiąże się z długoterminową utratą i degradacją siedlisk wielu zwierząt morskich.

W Indonezji występuje też płaszczka Kai (U. kaianus ). Nie ma jednak żadnych danych, które potwierdziłyby liczebność populacji. Nie wiadomo, czy gatunek nie podzieli losu płaszczki jawajskiej.

Grupa ryb, do której zaliczają się płaszczki, po raz pierwszy pojawiła się na naszej planecie około 400 milionów lat temu. Obecnie stoją jednak w obliczu nowych niebezpieczeństw. Według badania opublikowanego w Nature w 2021 r. populacja płaszczek zmalała na całym świecie o ponad 70 proc. w ciągu ostatnich 50 lat, głównie z powodu rybołówstwa.

Leśne harce zwierząt. Nie zawsze chodzi tylko o zabawęPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas