Pingwiny potrafią rozpoznawać wygląd i głosy
Według nowych badań pingwiny potrafią dopasowywać dźwięki wydawane przez ich pobratymców do ich fizycznego wyglądu. Do tej pory myślano, że taką umiejętność w królestwie ptaków posiadają jedynie wrony.
Główny autor badania, Luigi Baciadonna z Uniwersytetu Turyńskiego, tłumaczy, że pingwiny przylądkowe, które posiadają unikalne upierzenie na klatkach piersiowych, mogły nabyć tego rodzaju zaawansowaną umiejętność rozpoznawania innych osobników swojego gatunku, by lepiej komunikować się w skalistym i wietrznym środowisku. Pingwiny przylądkowe występują w południowej Afryce, głównie w Namibii oraz RPA.
- Wyobraźmy sobie dużą kolonię pingwinów w tym naprawdę trudnym środowisku. Z jednej strony wydawane przez nie dźwięki mogą zagubić się w odgłosach szumiącego wiatru.
Jednocześnie ich unikalny wzór upierzenia może stać się trudny do zauważania wśród fal i skał. Dlatego połączenie tych dwóch sygnałów jest kluczowe - twierdzi Baciadonna.
Naukowcy doszli do tych wniosków poprzez badanie zachowania 10 dorosłych pingwinów w ogrodzie zoologicznym we Włoszech.
Zaskoczone pingwiny
Badacze dobrali pingwiny w pary i umieścili je w pomieszczeniu, gdzie zwierzęta spędziły ze sobą około minuty. Później wyprowadzano z pomieszczenia jednego z nich. Po 20 sekundach zza drzwi, przez które wyprowadzono jednego pingwina, słychać było dźwięk wydawany przez innego osobnika. Czasem był to dźwięk wyprowadzonego przed chwilą pingwina, a innym razem nagrany dźwięk wydawany przez zupełnie inne zwierzę. Badacze odkryli, że w tych dwóch przypadkach pingwiny obecne w pomieszczeniu reagowały na te bodźce w inny sposób. W każdym przypadku spoglądały na drzwi, kiedy słyszały dźwięk, ale robiły to pięć razy szybciej, kiedy był to dźwięk nagranego, obcego pingwina.
Badacze tłumaczyli to pewnym zdziwieniem zwierząt, że słyszały inny głos niż ten pingwina, który przed chwilą przy nich był. To wiązanie wyglądu osobnika z jego głosem jest unikalne u ptaków, ale zostało odnotowane u ssaków, w tym lwów, kóz, koni i makaków królewskich. Makaki wykazują nawet zdolność do tworzenia tych skojarzeń w przypadku ludzi.