Pierwsze takie lasy w Polsce. Wiemy, gdzie powstaną. Ruszyły prace
W wyniku współpracy Lasów Państwowych ze stroną społeczną na zlecenie resortu klimatu wkrótce powstaną tzw. lasy społeczne. Wyznaczono je w 9 aglomeracjach miejskich, w tym wokół Warszawy.
Obszary zaliczane do grupy lasów społecznych mają służyć lokalnym społecznościom na różne sposoby, dlatego jednym z założeń ich utworzenia jest wzmożona ochrona ekosystemów leśnych i ograniczenie pozyskania drewna.
Lasy społeczne powstają między innymi w aglomeracji warszawskiej.
Lasy społeczne w stolicy
Kilka dni temu odbyło się pierwsze posiedzenie zespołu, który pracuje nad utworzeniem lasów społecznych wokół stolicy. 80-osobowa grupa jest złożona z przedstawiciel fundacji i stowarzyszeń, samorządowców oraz przedstawicieli Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie.
Cykl prac przewiduje pięć kolejnych spotkań, podczas których toczyć się będą obrady nad lasami społecznymi na terenie 4 nadleśnictw: Celestynów, Chojnów, Drewnica i Jabłonna.
Strona społeczna chce wprowadzić diametralne zmiany w podejściu do lasów wokół miasta. Deklaruje, że odrzuci propozycje, które zakładałyby ochronę odseparowanych obszarów o ograniczonej powierzchni.
"Naszym zdaniem, w lasach społecznych wiodącą i główną funkcją jest funkcja społeczna, a nie gospodarcza" – powiedziała dr Agnieszka Chołuj z Inicjatywy Cenne Lasy rembertowsko-okuniewskie.
"Na szczegółowej mapie pokazaliśmy, gdzie chcemy wyłączyć lasy z gospodarki leśnej, gdzie chcemy ją ograniczyć bądź zmodyfikować" – dodaje Dobiesław Rzemieniewski ze Stowarzyszenia Puszcza Mazowiecka.
Nie wszystko idzie jednak zgodnie z myślą przyrodników. Społeczna koncepcja uwzględnia również nadleśnictwa Garwolin i Wyszków, choć niestety decyzją ministerstwa zostały one usunięte z zakresu obrad.
Przedstawiciele strony społecznej podkreślają, oba te nadleśnictwa stanowią funkcjonalną całość z pozostałymi terenami oraz są intensywnie wykorzystywane przez mieszkańców Warszawy. Mimo różnic, uczestnicy spotkania liczą na wypracowanie konsensusu.
Polskie miasta i lasy dla mieszkańców
W najbliższych miesiącach będą się toczyć także rozmowy na temat utworzenia lasów społecznych wokół Trójmiasta. Pierwsze spotkanie zespołu odpowiedzialnego za ten obszar odbyło się 12 września, a kolejne są zaplanowane na 25 września oraz 1, 3 i 10 października.
Ostateczny raport z prac zespołu zostanie przekazany Wojewodzie do końca października - informuje Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska w kwietniu 2024 r. poleciło Dyrektorowi Generalnemu Lasów Państwowych wzmocnić ochronę lasów wokół miast i aglomeracji takich jak: Warszawa, Kraków, Gdańsk-Sopot-Gdynia, Wrocław, Łódź, Poznań, Katowice, Bydgoszcz, Toruń, Szczecin, Kielce, Bielsko Biała.
- Lasy społeczne to nie tylko "lasy do rekreacji", one pełnią wiele bardzo ważnych ról: chronią mikroklimat, w tym zasoby wodne, oczyszczają powietrze, stanowią ostoje lokalnej bioróżnorodności. Ważna jest też decyzja dotycząca zakresu geograficznego lasów społecznych - przekazała Zielonej Interii Marta Jagusztyn-Krynicka z organizacji Lasy i Obywatele.
Pierwszy las społeczny prawdopodobnie utworzony zostanie w obrębie Poznania. Pierwsze projekty lokalizacji wokół miasta poznamy być może jeszcze we wrześniu. Lasy społeczne powstaną na terenie nadleśnictw Łopuchówko, Babki oraz Konstantynowo i obejmą do 20 proc. powierzchni lasów wokół Poznania.
- Lasy społeczne to takie przestrzenie leśne, służące głównie rekreacji, regeneracji, z zachowaniem bezpieczeństwa osób odwiedzających, stąd zapewne prace leśne będą musiały być podejmowane, co wynika, chociażby ze zmian klimatu i usychania drzew, z zaznaczeniem, że te działania będą mocno zmodyfikowane i rozłożone w czasie - przekazała nam Regionalnea Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu.