Pięć mamutów sprzed 220 tys. lat odnaleźli paleontolodzy w Anglii
Szkielety pięciu mamutów z epoki lodowcowej odkryto w pobliżu wzgórz Cotswolds w Anglii. Ich wiek szacuje się na 220 tys. lat.
Odkryte szczątki mamutów to szkielety dwójki dorosłych, dwóch młodych i jednego nowo narodzonego mamuta. Szacuje się, że osobniki mogły ważyć nawet 10-15 ton. Kości prehistorycznych zwierząt zachowały się w niemal nienaruszonym stanie i są to pełne szkielety. Okazy odnalezione w Anglii należały do gatunku mamutów stepowych, które stąpały po Ziemi od 1,8 mln do 200 tys. lat temu.
W okolicy znaleziono także narzędzia należące prawdopodobnie do Neandertalczyków i służące do polowań na mamuty. Odkrycia dokonano w pobliżu miasta Swindon w Anglii.
Mamucie cmentarzysko odkryte w Anglii
Archeolodzy spodziewają się, że w miejscu odkrycia mamutów może być znacznie więcej prehistorycznych znalezisk. Teren wykopalisk jest obecnie kamieniołomem żwiru. Zbadano tylko jego fragment, więc jest możliwe, że archeolodzy odnajdą kolejne szczątki.
Zobacz również:
Mówi się, że kamieniołom w pobliżu Swindon jest "kopalnią złota", jeśli chodzi o skamieliny z epoki lodowcowej. Oprócz szkieletów 10-tonowych mamutów znaleziono tam też szczątki dawnych łosi, żuków gnojowych, ślimaków słodkowodnych oraz skamieliny prehistorycznych roślin.
Odkrycia mogą rzucić nowe światło na życie Neandertalczyków w Anglii epoki lodowcowej. Ta era historii do dziś pozostaje dużą zagadką dla naukowców. Na temat znalezisk zrealizowano film dokumentalny "Attenborough and the Mammoth Graveyard", który zostanie wyemitowany w brytyjskiej telewizji BBC One. Dokument przedstawi przeprowadzone wykopaliska z udziałem słynnego brytyjskiego przyrodnika Davida Attenborough.
Prof. Ben Garrod, jeden z archeologów, którzy odkryli "cmentarzysko mamutów", ocenia, że jest to jedno z najważniejszych odkryć w historii brytyjskiej paleontologii. Pojedyncze kości wykopywane są stosunkowo często, jednak pełne szkielety, jak ma to miejsce w tym wypadku, są bardzo rzadkie.
Dodatkową zaletą odkrycia dla naukowców jest to, że w pobliżu mamutów znaleziono szczątki innych zwierząt, skamieliny roślin i prehistoryczne narzędzia używane przez ludzi. Dzięki temu archeolodzy będą mogli mieć wgląd nie tylko na same zwierzęta, ale także na środowisko, w którym żyły.
To jak spojrzenie w przeszłość. To dla nas niesamowicie ważne, jeśli chodzi o zrozumienie, jak zmiany klimatu wpływają w szczególności na środowiska, ekosystemy i gatunki
Źródło: The Guardian, BBC